Starostové se bojí o evropské peníze, hrozí „tažením na Prahu“

Praha - Vláda připravuje nový dotační program pro plánovací období EU 2014+. Podle Petra Gazdíka z TOP 09 jsou však dokumenty ve velmi neutěšeném stavu a pasivita vlády by mohla přinést ztrátu na dotacích půl bilionu korun. S připravovanými dokumenty nesouhlasí ani starostové, kteří upozorňují na nezájem o potřeby obcí - své důvody chtějí důrazně vysvětlit i v Praze. „Starostové jsou připraveni 15. května vyrazit do Prahy a důrazně říct, co se jim nelíbí,“ potvrzuje šéfka Sdružení místních samospráv Jana Juřenčáková.

Příprava nového plánovacího období EU 2014+, které připravuje ministerstvo zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj, je podle Petra Gazdíka, předsedy poslaneckého klubu TOP 09, ve velmi neutěšeném stavu. Je možné, že peníze, které mají přijít z EU, budou nevyčerpány a rozděleny byrokraticky. Gazdík upozornil i na to, že je zde možnost pro korupci a že peníze neprospějí ke koncepčnímu rozvoji ČR.

„Dokumenty, které se připravují, vůbec nezohledňují poziční dokument EU vůči ČR, kdy nám EU jasně řekla, kde vidí priority pro ČR, a kam by měla země prostředky nasměřovat – to se vůbec neděje. Není vůbec jasné, jaký má Česko cíl pro rok 2020,“ upozornil na dnešní tiskové konferenci Gazdík.


Podle TOP 09 nebude na základě současně připravovaných dokumentů jednotná strategie, nebude jednotná platební agentura ani metodické prostředí. Česko tímto údajně promrhá na půl bilionu korun.

Video Brífink k čerpání dotací z EU pro obce
video

Brífink k čerpání dotací z EU pro obce

Starostové hodlají vyrazit na Prahu

Starostové chtějí vyzvat vládu, aby situaci změnila. V dokumentech jsou podle nich velmi málo zohledněna města a obce. Část zástupců obcí chce 15. května manifestovat v Praze za změnu v rozdělování evropských dotací. Kriticky se k nynějším plánům přidělování evropských dotací v letech 2014 až 2020 staví také Spolek pro obnovu venkova a Svaz měst a obcí. Podle místopředsedy Spolku pro obnovu venkova Radana Večerky je nutné, aby se nůžky mezi venkovem a městy dál nerozevíraly. 

Zatímco Spolek pro obnovu venkova se k manifestaci připojí, Svaz měst a obcí se ještě nerozhodl.