ROP Jihozápad už zase „jede“, problémy nebyly tak fatální

Třeboň/Praha – Regionální operační program Jihozápad má obnovenou certifikaci k proplácení evropských dotací. Může tedy opět začít fungovat financování projektů. Problémy proplácení evropských dotací u regionálních programů v březnu pozastavilo kvůli vysoké chybovosti ministerstvo financí. Nicméně další ROP nadále stojí, a proto Svaz měst a obcí (SMO) tvrdí, že kvůli finančním korekcím v regionálních operačních programech (ROP) nadále trpí desítky českých obcí. Žádá proto ministerstvo financí o rychlé řešení této situace - to o tom nechce slyšet, chyby v projektech jsou prý problémem krajů.

Ministerstvo financí v březnu pozastavilo proplácení evropských dotací z regionálních programů ROP Jihozápad, ROP Severovýchod a ROP Moravskoslezsko a dvou dalších programů. Už od loňska navíc kvůli chybám stojí čerpání ROP Severozápad a ROP Střední Čechy.

ROP Jihozápad už zase „jede“

Evropská komise obnovila certifikaci projektů ROP Jihozápad. Proplácení evropských dotací u regionálních programů v březnu pozastavilo kvůli vysoké chybovosti ministerstvo financí.

„Od začátku jsme tvrdili, že ROP Jihozápad nepatří k těm, ve kterých by docházelo k nadměrným chybám v čerpání dotací. Dopis z Bruselu to potvrzuje a to je potěšující zpráva. V tento moment ROP Jihozápad má opět obnovenou certifikaci, opět může probíhat financování projektů. Obce, města a další žadatelé, kteří čekají na proplácení peněz, se jich zase dočkají. Mohou se vypisovat nové výzvy a čerpat prostředky dál,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).


Premiér: Pozastavené dotace jsou problémem krajů

Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že odpovědnost za pozastavené dotace nesou kraje, které o grantech rozhodují. Také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dal opakovaně najevo, že kraje za projekty, které Evropská komise kvůli dotačním pochybením odmítla proplatit, musí zaplatit samy. Ministerstvo prý certifikaci obnoví tehdy, když krajská zastupitelstva budou ochotna nést odpovědnost za pochybení v regionálních programech.

„Chceme jednat s ministerstvem financí a také s příslušnými kraji. Obce začaly v dobré víře pracovat na projektech, ne svou vinou se dostaly do složité situace a teď je třeba jim pomoci,“ řekl Vlasák po zasedání Rady SMO v Třeboni na Jindřichohradecku. Podle něj v této situaci selhal daný kraj a také ministerstvo financí. Svaz by rád například pomocí garančního fondu pomáhal obcím potíže řešit.

MMR: Situaci je třeba řešit rychle

Obměkčit se nenechalo ani ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které je koordinátorem operačních programů. Vzkázalo, že na řadě jsou nyní představitelé jednotlivých operačních programů. „Regionální rada je zodpovědná za to, jakým způsobem se peníze čerpají, do jakých projektů se dávají, i za to, jak se to kontroluje. Žádné ministerstvo jim nemůže mluvit do toho, na jaký projekt peníze půjdou,“ reagovala mluvčí resortu Jana Jabůrková, podle níž je nyní míč na straně krajů.

„Regionální rada, jejíž členy nominují a jmenují kraje, by nyní měla přijít s něčím, o čem by se mohlo jednat,“ uvedla Jabůrková a upozornila na to, že by to mělo být co nejdříve, protože času na vyčerpání zbývajících peněz už moc není.

SMO na svém zasedání také jednal o připravovaném přesunutí 300 milionů eur pro příští programové období ze zemědělské do kohezní politiky. „Chceme, aby ty peníze nespadly na přímé podpory, ale usilujeme o to, aby šly na problematiku venkova,“ prohlásil Vlasák. Rada SMO navrhuje 200 milionů eur převést do Integrovaného regionálního operačního programu a 100 milionů eur do Operačního programu Životní prostředí.

České obce se topí v dluzích

Podle aktuálního součtu z Ministerstva financí už dohromady obce a města v Česku dluží 90 miliard korun. Kraje dalších 24,5 miliardy. Ministerstvo teď prověřuje, kolik z nich má problém svoje závazky splácet. Obcím bez peněz totiž hrozí exekuce a problémy se nevyhýbají ani velkým městům. Na pět největších z nich totiž připadá polovina celkového dluhu.


„Nejdůležitější je otázka, na co si obce půjčují. Tak jako si člověk může vzít půjčku na dovolenou či hypotéku, tak obec si může vzít půjčku na zateplení školy – v budoucím období nejspíše ušetří.  Ale pokud si vezme půjčku na sportovní halu či aquapark, pak je velká pravděpodobnost, že ji to bude stát další peníze,“ říká Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí.

Video Reportáž o dluzích obcí v Událostech ČT
video

Reportáž o dluzích obcí v Událostech ČT

Reportáž o dluzích obcí v Událostech ČT

Zadluženost obcí tématem Ekonomiky ČT24

Kristina Vrkočová o ROP