Spor Google vs. Apple má vítěze. Slaví nakousnuté jablko

Washington – U americké společnosti Apple se slaví, naopak u Googlu není k čemu gratulovat. Dnes totiž Komise pro mezinárodní obchod (ITC) ukončila patentový spor mezi těmito dvěma giganty – pro Google, který tvrdil, že Apple při výrobě telefonu iPhone porušil jeho patenty z různých oborů, dopadl špatně.

Google se do sporu dostal kvůli loňskému převzetí firmy Motorola Mobility za 12,5 miliardy USD (248,5 miliardy korun). Tímto aktem nicméně převzal i její patenty a patentové spory. Motorola totiž obvinila Apple z porušování svých šesti patentů v roce 2010, které se týkaly různých technologií na snížení šumu v signálu či naprogramování dotykové obrazovky tak, aby ji uživatel nemohl náhodou aktivovat při telefonování. V případě pěti patentů již ITC rozhodla ve prospěch Applu, nyní zkoumala ještě poslední, týkající se snímače dotykové obrazovky.

Google se proti rozhodnutí může ještě odvolat, zda tak učiní, zatím nepotvrdil. „Zklamalo nás rozhodnutí a zvažujeme naše možnosti,“ oznámila firma v prohlášení.

„Je to jenom jedna z mála bitev ve velké válce. Je to spíše jedno rozhodnutí z tisíce. Patentové spory jsou dnes spíše taková móda,“ upozorňuje odborník na telekomunikace Martin Zikmund.


V odvětví chytrých telefonů jsou patentové spory časté. Jsou i součástí konkurenčního boje, jak se firmy snaží ukořistit co největší podíl na trhu. Zvlášť Apple soupeří s firmami, které vyrábějí telefony s operačním systémem Android od Googlu.

Video Komentář Martina Zikmunda, odborníka na telekomunikaci
video

Komentář Martina Zikmunda, odborníka na telekomunikaci