Vedení šumavského parku prý prodávalo dřevo pod cenou. To se ale brání

Vimperk - Předchozí vedení Národního parku Šumava mělo v minulosti prodávat dřevo pod cenou, tvrdí současný ředitel parku Jiří Mánek. Cena metru krychlového dřeva vytěženého na Šumavě se v průměru dostala na 1 763 korun, tedy o 834 korun více než v roce 2009, kdy stál v čele parku František Krejčí. Ovšem podle něj je kritika současného vedení správy parku součástí diskreditační kampaně, kterou proti němu park vede. Odmítl také porovnávání současných cen dřeva a za jeho vedení, neboť tehdy se prodávalo kalamitní, tedy méně kvalitní dřevo než nyní. 

„Nedovedu si vysvětlit, proč se tehdy prodávalo dřevo levněji, než mohlo. Prodávat pod cenou umí každý a ani nechci spekulovat, proč tomu tak dříve bylo, rozhodně jsme to okamžitě změnili. Naší ambicí je dobře hospodařit, a to se samozřejmě promítá do naší obchodní politiky,“ říká Mánek.

Bývalé vedení se brání

František Krejčí, bývalý ředitel Správy NP Šumava

„Technicky možné to opravdu nebylo. Téměř celé období se jednalo o kalamitu větrnou nebo kůrovcovou, tak přece jenom se režim prodeje musí řídit jiným tempem než prodej dřeva z úmyslných těžeb.“


Krejčí ale upozornil, že nelze srovnávat cenu kvalitního dřeva, které se nyní řádně těží, s dřívějšími cenami často poškozeného dřeva z větrné nebo kůrovcové kalamity: "Je laciné srovnávat kalamitní období s obdobím, kdy převažují úmyslné těžby.

Krejčí navíc dodal, že Mánek byl před zhruba třemi lety odvolán z funkce náměstka ředitele správy parku za to, že nechal těžit cenné dříví v porostech, které už byly v cílovém žádoucím stavu smíšeného horského lesa. „Jak tento kolega může napadat to, co jsme dělali my, když sám měl máslo na hlavě a poškozoval předmět ochrany přírody v době, kdy pracoval jako náměstek správy parku,“ uvedl Krejčí.

Kácení stromů
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret

Podle správy parku však přišel stát v letech 2007 až 2010 při prodeji dřeva asi o 80 milionů korun. Policie na základě trestního oznámení proto prošetřuje Krejčího kroky. „V uvedených letech bylo možné prodávat dřevo o 100 až 150 korun dráže na jeden kubík,“ tvrdí Mánek.

V letošním roce má park prodat až 105 000 krychlových metrů dřeva za částku kolem 162 milionů korun. V porovnání s rokem 2010 je to za stejné množství podle náměstka ředitele parku Jiřího Kvapila o 27 milionů korun více. V roce 2009 prodával šumavský národní park dřevo za méně než 1 000 korun za kubík. Městské lesy a statky v západních Čechách v té době nabízely dřevo o 200 korun dráž.  

Vedení šumavského parku si pochvaluje elektronickou aukci

Podle vedení parku stojí za vyšší cenou vedle rostoucí poptávky i projekt elektronické aukce. Zájemci o dřevo se v tomto systému zaregistrují na webu, kde soutěží o cenu. Podle Kvapila zájem firem o prodej touto cestou roste, mohou zde nakupovat i menší množství dřeva a cenu nemůže ovlivnit nikdo zvenčí. „Za první čtvrtletí tohoto roku jsme přes aukce prodali přes 47 procent dřeva,“ dodal Kvapil.

Podle Krejčího začal na prodeji maximálního objemu dřeva v elektronických aukcích pracovat tým správy parku už za jeho vedení a připravil ho do systému. Do života ho uvedl až Krejčího nástupce Jan Stráský. 

Video Cena šumavského dřeva
video

Cena šumavského dřeva

Těžba dřeva na Šumavě navíc rok od roku klesá. Loni dřevorubci na území parku porazili 125 462 krychlových metrů stromů. Nejvíce se těžilo v roce 2007, tehdy po orkánu Kyrill lesníci porazili na Šumavě 767 143 krychlových metrů dřeva.