České spořitelně klesl zisk na 4,2 miliardy

Praha - Česká spořitelna snížila během prvních tří měsíců roku konsolidovaný čistý zisk o 5,7 procenta, konkrétně na 4,2 miliardy korun. Důvodem poklesu je stagnace v ekonomice, uvedla největší tuzemská banka podle počtu klientů.

Nižší čísla měla původ také v propadu čistého úrokového výnosu a snížení výnosů. Naopak došlo k poklesu provozních nákladů a ke zlepšení ostatních provozních výsledků. „Česká ekonomika prochází vleklou recesí a ani výhled na letošní první pololetí se nijak nezměnil, zejména ve stínu největšího poklesu spotřebitelské poptávky v naší novodobé historii. V prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb zaznamenává celý sektor pokles čistého úrokového výnosu i poplatků,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka.

Vlastník České spořitelny, rakouská Erste Group, snížila v 1. čtvrtletí čistý zisk meziročně téměř o polovinu na 176,2 milionu eur (zhruba 4,5 miliardy korun). „Na pozadí omezeného hospodářského růstu a pokračujícího poklesu úroků je to solidní výsledek,“ dodal předseda představenstva Andreas Treichl. Podle něj nebyl čistý zisk ovlivněn žádnými mimořádnými pozitivními či negativními efekty. Výjimkou byla vysoká bankovní daň v hodnotě 71,6 milionu eur (1,8 miliardy korun). 

Video Komentář k výsledkům České spořitelny a Erste Group
video

Komentář k výsledkům České spořitelny a Erste Group