Karta se obrací, rozvíjející se země dávají práci Evropanům

Rio de Janeiro – Vysoká nezaměstnanost v Evropské unii nutí mladé odborníky, aby si hledali práci v rychle se rozvíjejících zemích. Jednou z nich je i Brazílie, která může nabídnout dostatek nových pracovních míst hlavně díky blížícímu se mistrovství světa ve fotbale, které se bude konat příští rok, a letní olympiádě, která se uskuteční v roce 2016. Práce v Brazílii nejvíc láká Španěly a Portugalce.

Zatímco Evropa se potýká s dopady dluhové krize, Brazílie zažívá doslova hospodářský boom. Tamní ekonomiku táhne nahoru nejen nedávný objev ropných rezerv, ale i blížící se sportovní akce. Uplatnění zájemci najdou zejména ve stavebnictví a strojírenství.

Na konci loňského roku se mohla země dokonce pochlubit historicky nejnižší mírou nezaměstnanosti – 5,5 procenta. Za prací sem proto přichází mnoho nezaměstnaných Evropanů. Španělka Ana Olivia, absolventka právnické fakulty, přišla do brazilského Ria před dvěma lety.

„Brazílie má teď otevřené dveře, to představuje naději na uživení se – alespoň pro Španěly. Znamená to naučit se nový jazyk a zvyknout si na jinou kulturu. Ale je to lepší, než zůstat doma. V depresích a bez práce žít s rodiči,“ svěřuje se Ana Olivia. V Portugalsku se míra nezaměstnanosti mezi mladými vyšplhala už k 40 procentům, ve Španělsku je to dokonce 55 procent.

Nevíme, kdy se vrátíme

Rostoucí zájem cizinců o zaměstnání dokazují i statistiky brazilského ministerstva práce. Počet vydaných pracovních povolení se od roku 2009 zvýšil o 70 procent. Nejvíc odborníků pochází přirozeně z Portugalska – jejich výhodou je, že se nemusí učit nový jazyk.

„Myslím, že krize v Evropě – hlavně v Portugalsku – sem přivádí velkou část mladých lidí. Máme tu dobrý plat a teď s olympiádou a fotbalovým šampionátem je ve strojírenství mnoho pracovních příležitostí,“ vysvětluje inženýrka Ana Goncalvesová.

Video Mladí Španělé a Portugalci míří za prací do Brazílie
video

Mladí Španělé a Portugalci míří za prací do Brazílie

Její slova potvrzuje i Portugalec Pedro Martins, také inženýr: „Začnu si hledat práci, a když tu budou dobré možnosti, tak zůstanu několik let. Až bude v Portugalsku líp, vrátím se tam.“

Jak se ale většinou shodují, život daleko od domova není vůbec lehký. Hlavně proto, že nikdo z nich netuší, kdy se ekonomická situace v Portugalsku zlepší. „Ještě neplánujeme vrátit se zpátky do Portugalska. Nevíme, jestli to bude za dva roky nebo víc. Nevíme, kdy se vrátíme, takže je to pro nás těžké,“ zoufá si portugalská projektantka Mafalda Leaová.