Jaké zájmy sleduje Čína v Africe? Investovala zhruba tolik, co USA

Washington - Čína od roku 2000 v Africe investovala více než 75 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč) a zhruba se tak přiblížila částce, kterou na „černém kontinentu“ investovaly Spojené státy. Vyplývá to ze studie, kterou tento týden zveřejnilo analytické středisko Center for Global Development. Analytici chtěli vnést světlo do zahraničních investic Číny, která tyto údaje podle agentury Reuters mnohdy nezveřejňuje a bývá kritizována kvůli údajnému vykořisťování tamních přírodních zdrojů nebo podpoře autoritářských režimů.

Západní státy mívají pochyby o skutečných záměrech Pekingu v Africe. Na citlivé otázky se pokusila odpovědět studie americké neziskové organizace. „Čína zachází se svými aktivitami v oblasti pomoci jako se státním tajemstvím a toto je pokus poodkrýt, co se děje,“ řekl o studii ekonom Andreas Fuchs z univerzity v německém Heidelbergu.

Pouze 0,014 % peněz šlo na tzv. rozvojovou pomoc

Peking mezi lety 2000 a 2011 v padesáti afrických zemích investoval 75,4 miliardy dolarů. Pouze 1,1 miliardy dolarů z každoročních investic ale bylo podle analytiků oficiálně považováno za rozvojovou pomoc, jak ji definuje skupina největších dárců. USA ve stejném období v Číně investovaly 90 miliard dolarů (skoro 1,8 bilionu Kč). „Když srovnáte Spojené státy a Čínu, oficiální celková částka je zhruba srovnatelná,“ řekl podle agentury AFP autor studie Bradley Parks. „Skladba těchto pomocí se ale velmi liší,“ řekl.

Čína se v Africe zapojovala do velmi rozdílných projektů. Většina jejích nákladů umožnila různým africkým zemím snížit svůj dluh. Následovaly investice v sektoru dopravy, oblasti uskladňování a nakonec investice do zemědělství. Peking ale financoval i vojenskou akademii v Zimbabwe nebo budovu opery v Alžírsku.

Čínský prezident při návštěvě Jihoafrické republiky
Zdroj: ISIFA
Autor: Alon Skuy/The Times/Gallo Images/Getty Images

Uznáváte samostatný Tchaj-wan? Nedostanete nic

Hlavním příjemcem čínských peněz byla Ghana, ačkoli Peking podporoval různé země po celém kontinentu - s výjimkou těch, které uznávají samostatný Tchaj-wan, jenž Čína považuje za součást svého území.