Hotely čeká hodnocení. Příliš drahá legrace, reagují neziskovky

Praha – Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje ohodnotit české hotely. Vybraná ubytovací zařízení navštíví tajní inspektoři a na základě jejich informací vznikne porovnání. Projekt má ale stát až 150 milionů korun, což se nelíbí nevládním organizacím a expertům na cestovní ruch. Částka je podle nich neadekvátní a navíc podobný systém hodnocení už existuje.

Tajní inspektoři budou mít možnost dvakrát navštívit 4 300 hotelů a ohodnotit, zda je v každém z nich například dostatečně čisto a personál je ochotný a vstřícný. „V tomto projektu je celých 85 procent hrazeno z evropských peněz a zbytek ze státního rozpočtu,“ konstatoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Projekt tedy počítá s víc než 22 miliony ze státní kasy a se 127 evropskými miliony. Z toho například školení inspektorů a kontroly v hotelích mají stát 43 milionů, vytvoření webového prostředí 11 milionů a marketing skoro 67 milionů korun. Generálnímu řediteli CzechTourism Rostislavu Vondruškovi částka připadá adekvátní. „Těch 150 milionů je přiměřených, pokud máme obsáhnout takovou šíři ubytovacích zařízení,“ reagoval.

Hotelový pokoj
Hotelový pokoj

Neziskové organizace ale upozorňují na to, že podobná hodnocení na internetu už existují. V rámci komerčních projektů, třeba Booking.com nebo Tripadvisor, bodují hotely sami zákazníci často zadarmo a dlouhodobě. „Určitě nemohou dvě návštěvy vypovídat o kvalitě hotelu. Můžou vypovídat o tom, jak se ta situace nacházela v tom okamžiku,“ míní odborník na cestovní ruch Jan Papež. Ministerstvo má ale jiný názor. „Tam bude 300 hodnotitelů, kteří budou postupovat podle jednotné metodiky, a tím by měla být zajištěna objektivita hodnocení,“ dodal mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Jiří Fiala, analytik Transparency International:

„Plánované náklady na reklamní kampaň projektu jsou tak srovnatelné s tou, kterou vedl před prezidentskými volbami Zeman nebo Schwarzenberg. Je to problematické hlavně z hlediska veřejného zájmu. Jaký je tam veřejný zájem za 150 milionů, když to nepřináší mnoho nového.“


Dodavatelé dílčích zakázek CzechTourism teprve vybere. Už teď ale přiznává, že zájem o to, stát se jedním ze 300 kontrolorů, je ze strany veřejnosti obrovský. První tajní inspektoři by do českých hotelů měli přijít příští rok v létě. Druhá vlna kontrol by pak měla proběhnout následující zimu.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové