Poplatky žádá zpět 310 tisíc lidí, první žaloby v červnu

Praha – Lidé dál žádají o vrácení úvěrových poplatků, a to i přesto, že tak měli učinit jen do 30. dubna. Poplatky zpět chce získat celkem 310 tisíc klientů bank. Naprostá většina z nich je ochotna zaplatit případně i soudní poplatek. Banky mezitím dělají s převzetím výzev obstrukce. První žaloby by mohly být podány už během příštího měsíce. Klienty zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de.

Možnost přihlásit se měli lidé do konce dubna. „I po tomto datu nám stále denně přichází několik desítek plných mocí, které také zpracujeme,“ prohlásil ale provozovatel služby Poplatkyzpět.cz Daniel Paľko, který první žaloby na banky plánuje podat už v červnu.   

Iniciativa Poplatkyzpět.cz se snaží získat pro klienty bank zpět údajně neoprávněně inkasované úvěrové poplatky a zároveň usiluje o jejich zrušení do budoucna. V těchto dnech v postupných vlnách doručují jednotlivým bankám výzvy klientů, kteří požadují vrácení údajně nezákonně účtovaných úvěrových poplatků zpět.   

Peníze
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Ondřej Němec

Klienti musejí souhlasit se žalobou a zaplatit soudní poplatek

„Jakmile obdržíme reakci banky na naši výzvu, které jsou zatím zamítavé, zkontaktujeme naše klienty s tím, aby nám udělili souhlas s podáním žaloby k soudu a zároveň uhradili soudní poplatek na k tomu zvláště zřízený účet. První vlnu žalob k soudu plánujeme v první polovině června a další budou navazovat, jakmile nám klienti udělí souhlas se žalobou a uhradí soudní poplatek,“ uvedl Paľko.   

Z telefonického průzkumu klientského centra z minulého týdne na vzorku 980 klientů vyplývá, že klienti jsou připraveni uhradit soudní poplatek v 90 procentech případů za předpokladu, že bylo využito všech smírčích jednání s bankami. Přes pět procent respondentů se k soudním žalobám přidá až poté, co uvidí úspěchy žalob u jiných. Necelá tři procenta by se ráda soudnímu sporu vyhnula a dvě procenta ještě nejsou rozhodnuta. 

Úspory
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Tomáš Krist

Iniciativa v tomto týdnu požádá finančního arbitra o schůzku, na které chce projednat způsob podání žalob za klienty za období, které by mohlo být promlčeno tím, že banky dělají obstrukce s převzetím výzev. „Je tedy možné, že v nejbližší době budou podány k finančnímu arbitrovi desítky tisíc žalob našich klientů,“ podotkl Paľko.

Jak jde čas se snahou o navrácení poplatků…

  • Obvodní soud v Praze 5 rozhodl 18. dubna ve sporu o vrácení úvěrových poplatků ve prospěch klienta banky. Podle představitelů iniciativy Poplatkyzpět.cz je rozsudek průlomový. Hypoteční banka ale reagovala tvrzením, že se rozhodnutí soudu vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní.
  • Také finanční arbitr minulý týden v prvním nálezu ve sporu o poplatek za vedení úvěrového účtu rozhodl o tom, že banka je povinna poplatek klientovi vrátit. Navíc má zaplatit pokutu podle zákona o finančním arbitrovi. Vydání prvního nálezu ve sporu o poplatek za vedení úvěrového účtu či správu úvěru ale podle arbitra neznamená, že všechny další případy budou posuzovány shodně.
  • Tuzemské banky čelí prvním individuálním žalobám kvůli poplatkům za vedení úvěrových účtů od února. Ke zrušení poplatku za vedení a správu úvěru vyzval časopis dTest Komerční banku a Českou spořitelnu. Podal i žalobu, protože poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný.