„Sunarová aféra“ se šíří Evropou, Nizozemci se vrhli do vyšetřování

Amsterodam – Nizozemská vláda začala vyšetřovat nedostatek některých druhů dětské výživy, který je zřejmě spojen s nelegálním vývozem výrobků do Číny, píše britský server BBC News. Hongkong, Austrálie i Velká Británie už musely kvůli tomuto problému stanovit limit na prodej dětské výživy. Čínské rodiny místním značkám nedůvěřují kvůli „mléčným skandálům“, jež v zemi proběhly. Za značky zahraniční jsou ochotny si značně připlatit.

Holandské ministerstvo hospodářství hodlá případ vyšetřovat, přestože na celonárodní úrovni problém s nedostatkem výživy není. „Chci získat informace o hromadných nákupech a obchodu v Nizozemsku s cílem informovat čínské úřady, že dostávají šarže sušeného mléka, které nejsou v souladu s jejich předpisy,“ konstatovala náměstkyně ministra pro hospodářské záležitosti Sharon Dijksmová. 

Podle ní je v Nizozemí sušeného mléka dostatek, ale zákazníci ne vždy seženou značku, kterou mají v oblibě. Podle náměstkyně ale už zdejší výrobci slíbili, že zvýší výkon, aby spotřebitelé měli dostatek.

Prodeje rostou, dětí přitom tolik není

Podle ředitele Nizozemské potravinářské federace Philipa den Oudena došlo letos ve srovnání s rokem 2012 v oblasti prodeje kojenecké výživy k padesátiprocentnímu skoku. Více prodaných výrobků přitom neodpovídá počtu dětí, které se v Nizozemsku narodily. 

Poptávka po zahraničních značkách naopak pořád roste v Číně. Podle pozorovatelů za to může skandál s melaminem v mléce. Ten propukl v roce 2008. Otrávilo se přes 300 tisíc dětí a šest z nich zemřelo. Technickou látku přidávali do ředěného mléka podvodníci, aby naoko zvýšili obsah bílkovin a hlavně svoje zisky. Jednadvacet lidí za to šlo k soudu, dva dostali trest smrti. Nové skandály s kvalitou mléka se ale v zemi objevují několikrát ročně.

Číňani tak masivně skupují výrobky z dovozu, i když si za ně musejí výrazně připlatit. Po omezení legálního dovozu se rychle zrodily nové prodejní kanály, po internetu a poštou.

Napětí mezi Čínou a Hongkongem roste 

V Hongkongu už bylo zadrženo deset lidí, kteří měli při cestě do Číny větší než povolené množství dětského mléka. Podle BBC nedostatek mléka, za nějž mohou jak obchodníci, tak turisté, způsobil, že se mezi Hongkongem a Čínou stupňuje napětí. 

Řada zemí se následně uchýlila k razantnímu opatření – na počet výrobků, které lze denně zakoupit, zavedla omezení. Česka se to zatím netýká.