Firmy by měly ručit za DPH až od 700 tisíc

Praha - Ručení za daň z přidané hodnoty by se mohlo týkat jen faktur, které firma vystaví nad 700 tisíc korun. Návrh je obsažen v daňovém balíku změn schváleném už dříve vládou, jak upozornili premiér Petr Nečas a prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Změny ještě musí posvětit parlament. V současném znění zákonů přitom žádné omezení na výši faktury není.

Tzv. ručení za daň za nespolehlivého plátce platí od začátku dubna, a to v souvislosti s novelou zákona o dani z přidané hodnoty platnou od začátku letošního roku. Každá firma má tak v databázi možnost kontrolovat, zda se u jejích dodavatelů v kolonce „nespolehlivý plátce“ neobjevilo „ano“. U těch pak ručí za odvedení DPH. V případě, že obchodní partneři daň nezaplatí, musí ji uhradit ručící subjekt.

Martin Diviš, ředitel v Daňovém a právním oddělení PwC ČR

„Kdo bude chtít ochránit své odběratele před ručením, nevystaví jim fakturu ve vyšší hodnotě.“


Stejně se pak mělo postupovat u plateb na jiný než finanční správou zveřejněný účet. Generální finanční ředitelství ovšem již dříve oznámilo, že nebude do konce září uplatňováno ručení za DPH u plateb na jiný než zveřejněný účet. Ministerstvo financí v této souvislosti chystá kvůli „nedomyšlenosti opatření“ podle náměstka Ladislava Minčiče novelu zákona.

Video Brífink po jednání premiéra se šéfem Hospodářské komory
video

Brífink po jednání premiéra se šéfem Hospodářské komory

Brífink po jednání premiéra se šéfem Hospodářské komory

0905

Podnikatelé, daně, tržby a obchodníci

Debata Nečase a Kužela se týkala také novely zákona o veřejných zakázkách, která by měla být hotova do konce roku 2013. „Současný zákon brzdí a nepomáhá rozvoji ekonomiky,“ doplnil šéf komory.

Současně chce kabinet podpořit podnikatele i prostřednictvím chystaného deregulačního balíčku. Ten má odstranit řadu administrativních a byrokratických překážek, jež dopadají zejména na malé a střední podniky a živnostníky. Balíček by měl být hotový během léta tak, aby v září byl již v prvním čtení ve sněmovně, dodal Nečas.