Na exekučních dražbách si mastí kapsu překupníci

Praha - Peníze z dražeb věcí zabavených v exekucích často mizí v kapsách překupníků. Ty představují hlavně majitelé bazarů. Organizované skupiny využívají zákona, který umožňuje o předměty losovat. Zabavené věci poté skupují ve velkém pod cenou.

Dražba více položek najednou nahrává velkým překupníkům

Místa v publiku ve sklepě plzeňské školy obsazují během dražby majetku sehrané skupinky lidí. Většinu ze sta exekučně zabavených položek si přišly v sadách vylosovat, a to za nižší cenu, než určil soudní znalec. „V případě, že se zajistí větší množství věcí, které nemají příliš velkou hodnotu, přistupuje se k tomu, že se vytvoří sady věcí, které by spolu měly nějak souviset,“ vysvětlil prezident Exekutorské komory Jiří Prošek. 

V praxi si třeba zájemce o televizi musí přibrat ještě dvě kytary, pár vycházkových holí, amatérský obraz, vysavač, dva fotoaparáty a sedm dalších věcí. „Díky tomu se toho mohou účastnit jen velcí překupníci. Draží věci za desítky tisíc, které potom rozprodávají za trojnásobek,“ podotkl právník Ondřej Závodský. 

Nabízená cena je stejná? Na řadu přichází losování

Zájemci přitom nemusejí nabídnout víc peněz než konkurence. Stačí znát heslo „shodné podání“. V případě, že nabízejí stejnou cenu, totiž rozhoduje los. A tady přichází klíčový okamžik. Do losování je přihlášeno s pořadovými čísly sedm lidí, kteří si příliš nekonkurují. Ve skutečnosti jsou z několika bazarů, přebíjet cenou se ovšem nechtějí. Mají totiž šanci, že právě losem přijdou k majetku hodně levně. Věci navíc mohou ještě na dražbě vzájemně přeprodat, k čemuž je navíc licitátor veřejně vyzve. 

Losování je podle Exekutorské komory i ministerstva spravedlnosti jen krajní řešení ojedinělých situací. „Pokud by došlo k tomu, že se účastníci dražby předem dohodnou na svém postupu a na svých podáních, potom se jedná o trestný čin,“ konstatoval náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. 

V praxi ale takzvané shodné podání připomíná partii zkušených hráčů pokeru. „Jestliže chce někdo přihodit, tak ho ti vetešníci okřikují: 'Nepřihazuj, nebudeme z toho nic mít, pojď s námi do losu',“ poznamenal Závodský. 

Video Překupníci zabavené věci skupují ve velkém pod cenou
video

Překupníci zabavené věci skupují ve velkém pod cenou

Třeba souboj o 55 položek oceněných znalcem na 31 260 korun se tak zastavil na 23 tisících. A vítěz losování vybírá od kolegů peníze na zaplacení. Přestože od letoška mohou exekutoři dražit transparentně přes internet, stále končí dražby i tímto způsobem.