Vyhýbaním se energetickým štítkům riskujeme ztrátu miliard z EU

Praha – Nápad nahradit povinnost energetických průkazů budov jen fakturami ohrožuje čerpání peněz z evropských fondů. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokonce riskuje sankce z Bruselu. Povinnost doprovodit štítkem, jehož pořízení stojí několik tisíc, prodej nebo pronájem jakéhokoli domu přijalo Česko od letošního roku. Podle EU ji ale ČR zavedla pozdě. Písemná informace už na české úřady měla dorazit, ministerstvo však prý o oficiální kritice zatím neví.

Od ledna platné energetické štítky, neboli průkazy energetické náročnosti, považují mnozí prodejci i kupující za zbytečný. Mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie. Osvědčení, které zavedla evropská směrnice, se zatím týká prodeje a pronájmu domů, v příštích letech se má rozšířit i na byty. Podle ministerstva by stačilo jen schovávat tři roky staré účty za elektřinu, vodu nebo plyn. Při jejich nekompletnosti by dotyčný mohl požádat dodavatele, kteří je většinou posílají i elektronicky.

Kritici ovšem zdvihají varovný prst - ČR může ztratit třeba dotace na zateplení veřejných budov. Financování se totiž váže právě na zavedení energetických průkazů, faktury vůbec nemusí stačit. „Směrnice říká, že musíte poskytnout certifikát o tom, kolik váš dům nebo byt spotřebuje energie,“ zdůrazňuje mluvčí úřadu eurokomisaře pro energetiku Marlene Holznerová. A ve hře jsou rázem desítky miliard korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Zdroj: ČT24

Konzultant přejímání směrnice při Hospodářské komoře Jaroslav Maroušek nepovažuje variaci směrnice za rozumnou. Navíc se stejně průkazům nevyhneme, upozorňuje. Ministerstvo ale chlácholí, že jde o předčasnou skepsi. V současnosti s bruselskými úřady vede diskusi o uznání nápadu s fakturami. A i kdyby neprošel, lze prý nesrovnalosti napravit tak, aby ČR nebyla sankcionována.

Video Problematika energetických průkazů v Událostech ČT
video

Problematika energetických průkazů v Událostech ČT

Ministerstvo se snaží vyjít vstříc lidem, kteří o vypracování průkazu nemají zájem, i proto usiluje o benevolenci ze strany EU. Majitel, jehož dům má třeba velkou spotřebu, by podle alternativy mohl energetický průkaz odmítnout. Bylo by to automaticky stejné, jako kdyby dostal ten nejhorší, ale ušetřil by zhruba šest až sedm tisíc.