Česko se dočká miliard z EU na modernizaci železnice

Brusel - Evropská komise dala zelenou podpoře modernizace české železnice. Z regionálních fondů EU tak „přiteče“ celých 120 milionů eur (3,1 miliardy korun). Přes Česko vede jedna z prioritních tras pro výstavbu transevropské železniční sítě. Projekt má zlepšit přímé spojení Prahy s Německem. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) přitom přišel v březnu se zjištěním, že modernizace železniční sítě je v tuzemsku nekoncepční a má nejasné financování.

Hlavním cílem projektu je modernizace železniční tratě o délce 21,66 kilometru mezi městy Zbiroh a Rokycany ve východní části Plzeňského kraje. Díky tomu by železniční infrastruktura na tomto úseku měla být v souladu se standardy EU i mezinárodními standardy.

„Podáváme průběžné žádosti na naše projekty, které máme v té prioritní ose rekonstrukce železničních tratí, takže pravděpodobně je to jedna z tranší, které dostaneme,“ konstatoval ministr dopravy Zbyněk Stanjura. „Zásadní projekty jsou čtyři železniční koridory, kde se pokoušíme modernizovat železniční trať na takový stav, aby jednotlivé vlaky mohly projíždět rychlostí až 160 kilometrů za hodinu, aby železniční doprava, zejména osobní, byla atraktivní pro naše občany,“ dodal.

Evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn:

"Pro obyvatele České republiky by mělo být snazší cestování do jiných členských států a jako jedno z prioritních dopravních spojení EU tato investice také přispěje k hladkému fungování vnitřního trhu unie. To zase učiní Českou republiku atraktivnější pro investory a podnikání."


Podle NKÚ v Česku chybí plán výstavby a investic do budoucna

NKÚ nedávno kontroloval stavbu železničních uzlů v letech 2009 až 2012. Kontroloři při té příležitosti zjistili, že chybí mimo jiné plán výstavby a investic do budoucna. Zaměřili se na plánování ministerstva dopravy, Státního fondu dopravní infrastruktury a Správy železniční dopravní cesty.

„U kontrolovaných projektů se významně měnily jak finanční, tak časové parametry. NKÚ kontroloval celkem 12 projektů, v době kontroly bylo dokončeno 5 z nich. U všech pěti došlo oproti původním smlouvám k navýšení cen o 8 až 19 procent,“ konstatovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Nedostatky kontroloři zjistili i v zadávání veřejných zakázek.