Podle Nečase je Zemanova kritika důchodové reformy „velmi laciná“

Praha – Páteční kritiku vládní důchodové reformy, kterou na sjezdu Rady seniorů ČR pronesl prezident Miloš Zeman, označil premiér Petr Nečas (ODS) za „velmi lacinou“. Zemanovo tvrzení, že by reforma odsála ze státního systému 14 procent peněz, je podle šéfa kabinetu zavádějící. „Jde o nesmyslnou dedukci,“ řekl Nečas.

„Jako premiér Miloš Zeman žádnou reformu neprovedl a dokonce o ní ani nezahájil seriózní diskusi,“ podotkl Nečas. Důchodová reforma současné vlády podle něj dlouhodobě posiluje zdroje pro výplatu důchodů, finančně stabilizuje důchodový systém a do roku 2050 snižuje hrozící deficit o 80 miliard korun.

„Vzhledem k demografickému vývoji je za minutu dvanáct s důchodovým systémem něco dělat a netvářit se, že se nic neděje,“ dodal premiér.

Zeman navrhuje valorizovat o pevnou částku

Zeman v pátek řekl, že než se začne zlepšovat postavení seniorů, mělo by se zabránit jeho zhoršování. K tomu prý přispívá i vládní důchodová reforma. Od letoška mohou lidé přesměrovat tři procentní body ze sociálních odvodů do svého spoření u fondů, k tomu musí přidat dvě procenta ze svého.

„Kdyby se důchodová reforma v praxi plně realizovala, znamenalo by to odsátí zhruba 14 procent zdrojů z prvního pilíře, a tedy nikoli zlepšení, ale naopak zhoršení pozice starobních důchodců,“ uvedl prezident. Takzvaný první pilíř představuje veřejný systém, z něhož se důchody vyplácejí.

Změnit by se podle Zemana měl i způsob zvyšování penzí. Pravidelně rostou o určité procento. Lidé s vyšším důchodem tak dostanou přidáno víc. Podle Zemana by se tento model měl nahradit „jednotnou valorizační dávkou“.