Klaus na VŠE: Pokáral vládu i svého hostitele

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus tvrdě zkritizoval současnou vládu. Zprávy o propadu české ekonomiky podle Klause ukazují, že může jít o trvalejší tendenci, nikoliv o krátkodobý výkyv, který je třeba pouze přečkat, až sám odezní. Kabinet Petra Nečase prý nedává najevo, že si je vážnosti situace vědom a že s tím chce něco dělat. Klaus se během své přednášky na Vysoké škole ekonomické opřel i do svého hostitele a zkritizoval styl výuky i přístup studentů.

„Podle mého názoru se nejedná o žádný krátkodobý periodický výkyv, který dříve či později sám odezní a který je třeba pouze přečkat, ale o evidentní trend, který má minimálně střednědobý charakter. A mnohé nasvědčuje tomu, že má v sobě prvky, které naznačují, že se může jednat o tendenci trvalejší,“ prohlásil na akademické půdě Klaus, podle něhož je v zemi nutná hluboká změna a transformace systému. „To musí politici lidem vysvětlit a nebude to snadné a bezbolestné východisko,“ míní.

Václav Klaus na VŠE:

„Máme vládu bez jasné ekonomické koncepce a bez ekonomů v ní. Máme mimořádně křehkou vládní koalici. Jsme svědky bezskrupulózního černého pasažérství některých jejích částí. Jsme svědky prázdného populismu parlamentní opozice. Jsme svědky destruktivnosti opozice mimoparlamentní a spolu s ní hlavního proudu českých médií.“


Český hrubý domácí produkt podle odhadů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta.

Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě, a zůstává tak v recesi, která je nejdelší za dobu existence ČR. Důvodem prohlubujícího se poklesu v posledním čtvrtletí byly mimo jiné snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní. Výsledek je výrazně horší, než čekali analytici. ČSSD a odbory uvedly, že za poklesem jsou také chybné kroky vlády.

Klausovi se zdá, že se vláda v „iracionální politické situaci“ ani poklesem nezabývá. „Zdá se, že její jedinou strategií je relativně klidně s minimem jakýchkoliv otřesů dožít do parlamentních voleb v roce 2014,“ prohlásil na adresu vlády.

Petr Nečas
Zdroj: ISIFA/MAFRA
Autor: Dalibor Glück

Vláda prosadila řadu reforem, brání se Nečas kritice

Nečas kritiku odmítl, vláda podle něj od roku 2010 prosadila řadu reformních změn, i když v podobě koaličních kompromisů. „Ekonomický a politický program vlády oceňují zahraniční trhy zvýšením ratingu a nejnižšími úroky státních dluhopisů v historii ČR. Kritika všeho a všech není můj program,“ sdělil Nečas. Klaus podle něj jako bývalý premiér dobře ví, jaké to je vládnout v křehké koaliční vládě a jak obtížné je prosazovat hluboké reformy. „Jemu to tehdy koaliční partneři neumožnili,“ prohlásil ministerský předseda.

Nestala se chyba? Absolventi jsou ekonomií nedotčeni

Během svého vystoupení se Klaus opřel i do svého hostitele, Vysoké školy ekonomické. S její činností není spokojen, podle jeho názoru vyučuje okrajové předměty, které patří jinam. „Nechybí výuka teorie, nestala se nějaká chyba?“

Zmínil, že ho občas zneklidňuje to, že někteří absolventi se mu zdají být ekonomickým způsobem myšlení téměř nedotčení a že se do studia dostatečně nevnořují. „Deprimuje mě, že současní studenti nemají na studium stejnou koncentraci, jakou jsme museli mít my. Dnes má skoro každý student vedle studia nějaké zaměstnání. Nedovedu si to představit,“ uvedl Klaus s odkazem na svá studia na VŠE.

Škola by podle něj měla naučit také kriticky myslet a nepřijímat vynucované pravdy. Míní též, že bez osobního a lidského vedení nemůže být výuka kvalitní. Ekonomická škola by podle něj měla učit to, jak ekonomicky myslet, a ne dávat nespojitý „chaos poznatků“.

Klaus je přesvědčen, že vysoké školství obecně v Česku i v zahraničí je v krizi.

Video Klaus kritizoval vládu
video

Klaus kritizoval vládu