Sýr netřeba, stačí, když je tavený. Potravinových náhražek rychle přibývá

Praha – Čokoláda? Nikoli, kakaová pochoutka! Sýr? Spíš tavený výrobek. Vše jsou tzv. potravinové náhražky, které na tradiční název nemají nárok, protože výrobce využil méně kvalitní, a tím i levnější suroviny. V českých obchodech jich přibývá, podle Potravinářské komory už činí deset procent nabízeného zboží.

Potravinové náhražky, které neobsahují předepsané suroviny, méně pozorný zákazník nejspíš pozná až podle chuti. Balení jsou podobná jako u kvalitnějších potravin, k rozeznání je třeba přečíst si etiketu nebo alespoň prostudovat název, zda v něm je například slovo máslo nebo sýr. „Například tradiční české pomazánkové máslo: Máslo je vyhrazený pojem pro mléčné výrobky, ve složení jsou pouze složky mléčné. Ale když si vezmu do ruky náhražkový produkt, tady už nikde nestojí, že se jedná o máslo. V tomto případě se náhražka jmenuje pomazánkový krém,“ srovnal dvě takřka stejná balení Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského s tím, že náhražkový krém obsahuje místo mléka rostlinný tuk.

Výrobci potravin náhražky dodávají za mléčné a masné výrobky nebo za cukrovinky. Například domnělé čokolády často nejsou tím, čím se zdají být – neobsahují totiž předepsaných 31 procent kakaového másla. Podle Dany Večeřové z Potravinářské komory je stále větší rozšíření náhražek důsledkem tlaku obchodních řetězců. „Přibývá jich proto, že se tím snižuje cena. Řadě výrobců nezbývá nic jiného, než použít náhražky,“ upozornila.

Nepozorní zákazníci nebo ti, kteří se orientují výhradně podle ceny, se náhražek nemusí bát, jejich problém nespočívá ve škodlivosti. „Žádná z takových potravin není zdraví škodlivá, druhou věcí je výživová hodnota těch potravin,“ zdůraznil Jan Pivoňka z Ústavu konzervace potravin VŠCHT.

Cítí-li se ovšem zákazník podveden, má jedinou možnost – při dalším nákupu si lépe přečíst složení. I když totiž bývá balení náhražek podobné originálu a může se zdát zavádějící, pokud výrobce na etiketě uvede složení a vyhne se zakázaným termínům, podle zákona je vše v pořádku.

Video Zuzana Luňáková o potravinových náhražkách
video

Zuzana Luňáková o potravinových náhražkách