Po aféře Hoeness se přiznávají stovky daňových hříšníků

Berlín - Německým úřadům už se přihlásily stovky lidí, kteří své peníze ukryli do zahraničí. Přispělo tomu propuknutí daňové aféry prezidenta fotbalového klubu Bayern Mnichov Uliho Hoenesse. Ten je vyšetřován kvůli podezření z daňových úniků. Jen spolková země Dolní Sasko odhaduje počet lidí na více než tisíc včetně „velkých ryb“. Bohaté Bádensko-Württembersko eviduje okolo 400 oznámení od daňových hříšníků. Německo tak může dodatečně získat desítky milionů eur i více.

Hoeness je od března vyšetřován kvůli podezření z daňových úniků v souvislosti s jeho tajným kontem ve Švýcarsku, které prý v minulosti využíval k burzovním spekulacím. Slavný německý fotbalista a klubový funkcionář se úřadům přihlásil sám, díky čemuž by mohl po zaplacení všech dlužných částek vyjít ze skandálu beztrestně. 

Martin Jonáš, zpravodaj ČT

„Uli Hoeness v lednu tohoto roku podal přiznání německým úřadům, že ve Švýcarsku provozoval tajné konto, které využíval k burzovním spekulacím. Zpětně ke zdanění přihlásil nejméně tři miliony eur. Německé úřady ale příliš nedůvěřují Hoenessově tvrzení, že jde o úplnou částku, kterou před úřady zatajil.“


Jeho příklad následovaly další stovky Němců. „Předpokládám, že jen my v Dolním Sasku jich v příštích čtyřech týdnech napočítáme přes tisíc,“ oznámil dolnosaský ministr financí Peter-Jürgen Schneider. Stejnou tendenci jako rozlehlé Dolní Sasko na severozápadě Německa zaznamenalo i Bádensko-Württembersko na jihozápadě země. Podle tamního ministerstva financí se úřadům od vypuknutí Hoenessovy aféry přihlásilo na 400 daňových hříšníků.

Německo může dodatečně získat desítky milionů eur

Dodatečné daně z jejich úspor a penále jsou přitom nezanedbatelnými příspěvky do německých veřejných rozpočtů. Podle Schneidera obyvatelé Dolního Saska, jejichž tajná konta v zahraničí odhalily německé úřady pomocí nákupu kontroverzních CD s bankovními údaji, zaplatili už 146 milionů eur (3,8 miliardy Kč).

Bádensko-Württembersko eviduje od roku 2010 více než 12 tisíc lidí, kteří dobrovolně přiznali své účty ve Švýcarsku či Lichtenštejnsku. Celkem se v Německu úřadům podle tisku přihlásilo asi 30 tisíc daňových hříšníků, kteří zpětně zaplatili přes miliardu eur. 

Podobný scénář jako nyní po odhalení uznávané fotbalové ikony se odehrál už před třemi roky, kdy německé spolkové země začaly s kritizovaným nákupem bankovních dat hlavně ze Švýcarska. Tehdy se během třech týdnů úřadům přihlásilo přes 2 000 osob, jejichž dodatečný příspěvek do německého rozpočtu se odhadoval na 100 milionů eur.