Export mimo EU se začíná českým firmám vyplácet

Praha - České firmy se z krize poučily. Odvrací se tak od unijních trhů a začínají vyvážet jinam, jak jim ve své exportní strategii radí vláda. Zatímco v roce 2011 směřovalo na trhy Evropské unie 83 procent českého zboží, loni už to bylo 80 procent a tento trend pokračuje. Mezi novými zajímavými zeměmi jsou státy bývalého Sovětského svazu nebo země Blízkého Východu, hlavně pak Turecko.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Road Transport Media

Pokud někdo podniká ve stavebnictví nebo v zemědělství, zřejmě na něj krize dolehla velkou tíhou. Oba sektory jsou totiž v současnosti symboly evropských problémů. Stejnou specializaci má i firma Bauer Technics z Tábora, která však díky přesunu na východ Evropy potíže skoro nepoznala. Letos dokonce uzavřela rekordní kontrakt s vepřínem na Sibiři za 226 milionů eur. 

Na podobnou cestu teď stát úspěšně navádí i další. Exportu se sice nedaří tak jako v minulých letech a zatím zůstává v minusu (za letošní první kvartál o 4,5 procenta). Ovšem firem, které se úspěšně zabydlují na třetích trzích, přibývá. Jde přitom i o malé podniky. 

Tomáš Hron, ředitel Global Transaction Banking, UniCredit Bank:

Itálie„Není to ještě zdaleka tak jako v Itálii, kde velká část HDP je generována malými středními podniky. U nás většina leží na těch velkých, ale domnívám se, nebo je vidět, že menší střední podniky u nás postupně nabírají na síle.“ 


Stát chce exportérům výrazně zjednodušit papírování. Ve spolupráci s agenturou CzechTrade tak na příští rok připravuje síť administrativních center One-stop-shop. Mají být rozmístěna po celé republice a firmy by tam všechna potřebná povolení vyřídily najednou. 

České podniky ale v současnosti brzdí rostoucí ceny energií. V Evropě kvůli zapojování alternativních zdrojů rostou, zatímco hlavně v USA se snižují, především kvůli nástupu levného břidlicového plynu. 

Video Export tématem Ekonomiky ČT24
video

Export tématem Ekonomiky ČT24

Češi by však podle analytiků neměli zbytečně vyklízet své nejbližší trhy, čímž se také řídí. Export v do zemí visegrádské čtyřky, tedy Slovenska, Maďarska a Polska, představuje zhruba 16 procet a dále roste. V poslední době hlavně v Maďarsku.