V Česku poražen první krokodýl, na maso se stojí fronta

Velký Karlov (Znojemsko) - Zemědělský podnik Agro Jevišovice porazil prvního krokodýla v Česku. Kůže ze zvířete bude viset na zdi jako trofej a maso půjde po laboratorních testech do prodeje do hotelů a restaurací. Jeho cena zatím není jasná, ale zájemců jsou už desítky. Další porážka by mohla proběhnout na konci června.

Na porážku krokodýla dohlížely krajské veterinární správy z Jihlavy, Znojma a Brna. Poražené a vykrvené zvíře bylo převezeno do Kosteleckých uzenin, které patří také do holdingu Agrofert. „Tam teprve zjistí, jaké maso lze prodat a o jaké bude zájem, a podle toho se určí i jeho cena,“ řekl ředitel podniku Antonín Kyjovský. Ze zvířete, které vážilo 53 kilogramů, zůstalo 33 kilogramů masa s kostí.

První porážka krokodýla byla rychlá a proběhla bez komplikací. „Šlo ještě o dopilování technických postupů,“ řekl Kyjovský. V Kostelci se maso nabouralo a naporcovalo, zvíře se stáhlo z kůže, kterou pro Agro Jevišovice bude vyčiňovat preparátorská dílna Franc R&I ze Šakvic. „Vyčinění trvá asi dva měsíce,“ doplnil Kyjovský.

Další porážka by se mohla uskutečnit na konci června. Tentokrát by se mohlo jednat o dva krokodýly. „Minimálně měsíc ještě bude trvat příprava obalů a etiket,“ řekl Kyjovský. Ani nadále ale nemá podnik v plánu porazit více než tři až čtyři zvířata najednou.

Jak krokodýlí maso chutná?

„Je to chuťově do kuřete a lehce do ryby, ale chutná. A hosté jsou překvapeni, že je měkoučké a je to něco úplně jiného, jak vzhledem, tak i chutí,“ říká Jana Nováková, šéfkuchařka Mount Steak Restaurant.

„Je to velmi příjemná a dietní surovina, obsah tuku v mase je zhruba dvě procenta oproti šestnácti procentům ve svíčkové,“ dodává Stanislav Zukal z Culinary Institute Julienne. Kilo krokodýlího masa by mělo vyjít zhruba na 600 až 700 korun, nejchutnější částí těla je prý ocas.

Na farmě ve Velkém Karlově se chová zhruba devět let 200 krokodýlů. Na porážku jich má jít v následujících letech 120 až 130. Vyhláška jejich porážku povoluje od letošního 1. března.


/*json*/{"map":{"lat":48.80593073986,"lng":16.307401657104,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/