Argentina: Poručíme větru, dešti a inflaci

Buenos Aires - Ceny v argentinských obchodech zůstanou zmrazené až do června. Vláda tento krok zavedla na začátku února a původně jen na dva měsíce, aby tak utlumila vysokou inflaci. Právě dramatický růst cen totiž vyvolává mezi lidmi velké obavy a promítá se také do ostrého sporu mezi argentinskou vládou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Mario Tama

Na zákazu zdražování se přitom argentinská vláda dohodla s většinou obchodních řetězců v zemi. Zdánlivě účinný recept na zkrocení inflace ale zatím podle lidí mnoho ovoce nepřinesl. „Ceny mléka a mléčných výrobků, masa až po jízdné v autobusech, metru nebo ve vlacích rostou. Vláda říká, že dělá a bude dělat dál všechno pro to, aby udržela situaci pod kontrolou. Ale já jsem žádné výsledky zatím neviděl,“ říká jedna ze zákaznic argentinských obchodů. 

Reálná inflace přesahuje 30 procent 

Zatímco podle oficiálních údajů se podařilo inflaci zkrotit na 10procentní hladinu, nevládní ekonomové odhadují, že reálná inflace se pohybuje nad 30 procenty. V tom jim dává nepřímo za pravdu i sama vláda, když tvrdí, že chce v jednání s odboráři udržet růst mezd do 20 procent. 

Video Argentinská inflace
video

Argentinská inflace

Vláda navíc do června zmrazí ceny u zhruba pětistovky nejžádanější produktů, a to minimálně do června. Ve všech velkých supermarketech by tak neměly kromě běžného zboží zdražovat ani elektronika nebo nábytek. 

V letošním roce by mohla míra inflace dokonce atakovat 35procentní hranici, varuje nově zveřejněná zpráva argentinské univerzity. Oficiální vládní odhady jsou ale opět o dost mírnější, stát totiž používá od roku 2007 vlastní metodologii. Ovšem ta neodráží skutečnou inflaci, která je vyvolaná zvyšováním peněz v oběhu. Mezinárodní měnový fond i zdejší ekonomové na ministra hospodářství Hernána Lorenzina proto tlačí, aby ji co nejdřív upravil.