Nečas: Jaderné zdroje jsou pro Česko zásadní, bez ohledu na Kalouska

Praha - Jaderné zdroje jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) naprosto zásadní pro energetické zásobování nejenom českých domácností, ale především českého průmyslu, uvedl po prohlídce Jaderné elektrárny Temelín. Pochybnosti ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) o efektivitě dostavby Temelína označil za jeho osobní názor, nikoli názor vlády. Kalousek v současnosti pochybuje o efektivnosti dostavby. Původně byl podle něj Temelín vypočítán na daleko vyšší ceny elektřiny, než jsou teď, a budoucnost těchto cen je velmi nejistá, uvedl pro dnešní Hospodářské noviny.

Otázka dostavby Temelína nerozděluje pouze společnost ale i politické špičky. Podle premiéra Petra Nečase je rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny strategickým rozhodnutím a jaderná energetika je podle něj pro Českou republiku naprosto zásadní. „Jsou to kvalitně vedené elektrárny s vysokým stupněm bezpečnosti,“ uvedl po dnešní návštěvě Temelína. 

Kalousek: Dostavba Temelína nemusí být efektivní

Kalousek se ale nechal slyšet, že dostavba Temelína by jistě byla prorůstovým opatřením, ale jako ministr financí, který vykonává akcionářská práva v ČEZu, musí také vážit efektivitu investice. „Nemám právo říct, že odložíme Temelín. Mám právo říct, že z hlediska efektivity investice si nyní nejsem jistý,“ uvedl. Až budou hotové příslušné analýzy, vládu s nimi seznámí. „A pak je otázka, jestli se vláda rozhodne na základě efektivity, nebo na základě energetické bezpečnosti státu,“ dodal.

Kalousek uvedl, že druhým kritériem pro rozhodování je cena dostavby a že nabídky „obou uchazečů nás svou výší velmi nepříjemně překvapily“. „Pokud nabídky nebudou uspokojivé, nemusíme vítěze vyhlásit,“ reagoval Nečas. 

Premiér Petr Nečas Kalouskovy obavy nesdílí: „Jedná se o soukromý názor pana Kalouska, nikoliv názor vlády. Je třeba brát v potaz, na základě jakých podkladů k tomuto soukromému (Kalousek) názoru dospěl. Je velký rozdíl mezi účetním - politikem, který je svým duševním obzorem schopen dosáhnout maximálně roční účetní uzávěrky, či do jednoho volebního období a státníkem, který přemýšlí nad tím, co se bude se zemí dít kolem roku 2030.“


Podle ministra průmyslu Martina Kuby (ODS) Kalousek nepřišel s žádnou originální myšlenkou. „Každému, kdo energetice trochu rozumí, je jasné, že dnes téměř žádný investor není schopný investovat v oblasti energetiky tak, aby mohl spočítat návratnost. Je třeba připomenout, že je to díky dotaci na obnovitelné zdroje, které naprosto pokřivily trh. To je politika Evropské unie,“ uvedl ministr. Cenové nabídky se podle Kuby teď finalizují. Souhlasí s tlakem na efektivitu - cena musí být co nejlepší. 

Jiří Gavor, energetický konzultant:

„Současná situace spíše nasvědčuje tomu, že to může být ekonomická katastrofa. V tomto směru ministra financí chápu (…) Vyvaroval bych se smluvního závazku, který by pak znamenal mezinárodní arbitráže v případě, že se výstavba zpozdí. Myslím, že lavírovat lze klidně ještě rok, vývoj evropské energetiky je tak chaotický a překotný, že se během roku leccos vyjasní.“


Nečas: Neumím si představit budoucnost bez dostaveného Temelína

Nečas uvedl, že si kvůli odstavení uhelných elektráren neumí představit situaci pro průmysl po roce 2025, pokud by dva nové bloky v jihočeské elektrárně Temelín spuštěny nebyly. „Do roku 2020 bude muset dojít k odstavení uhelných elektráren s celkovým výkonem 1 800 megawattů. Je jasné, že v období po roce 2025 budou muset být spuštěny některé další dodatečné kapacity,“ prohlásil předseda vlády.

Celá koncepce potřeby Temelína je však založena na předpokladu, že se spotřeba elektřiny u nás bude zvyšovat. „Nicméně i v tomto směru jsem pesimistický. Nejde jen o ekonomickou recesi, která postihuje prakticky celou Evropu. Ale už jsou příklady států, které dokáží zvýšit výkon ekonomiky i při stagnaci či poklesu spotřeby energie i elektřiny, jako například Německo,“ uvedl energetický konzultant Jiří Gavor.

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200. ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2 000 megawattů. Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit.

Dostavbě nahrává i slábnoucí odpor Rakouska. Zatímco v devadesátých letech hrozilo, že kvůli Temelínu zablokuje přijetí Česka do Evropské unie, teď už se tamní politici jen slovně zastávají českých odpůrců.

Video Kalousek: Dostavba Temelína nemusí být efektivní
video

Kalousek: Dostavba Temelína nemusí být efektivní

Kalousek: Dostavba Temelína nemusí být efektivní

Nečas se zastává plánu na dostavbu Temelína

Brífink premiéra Nečase a ministra průmyslu a obchodu Kuby po návštěvě Temelína

Temelín tématem Ekonomiky ČT24

Rozhovor s energetickým konzultantem Jiřím Gavorem

Kabinet není jednotný v názoru na dostavbu Temelína