Skoro polovina kapitálu českých firem je ovládána z ciziny

Praha - Až 42 procent základního kapitálu českých firem kontrolují zahraniční subjekty, majetkový podíl mají už ve čtvrtině z nich. Vlastníci z destinací považovaných za daňové ráje upsali v tuzemských společnostech kapitál za téměř 417 miliard korun. Nejčastěji se jedná o Rusy, za nimi následují Němci a Ukrajinci, uvedla poradenská společnost Bisnode. Celkový základní kapitál dosahuje 2,33 bilionu korun, největší podíl přitom ovládají hned po Češích Nizozemci.

Domácí subjekty mají majetkový podíl v 77 procentech českých společností. Zahraniční vlastníci tedy kontrolují přes 20 procent firem. „Tato čísla poukazují na skutečnost, kdy zahraniční vlastníci volí investice do menšího množství větších firem, do nichž investují značné množství peněz,“ vysvětlila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Přes 40 procent zahraničního kapitálu v Česku spadá pod daňové ráje

Z daňových rájů je pak kontrolováno 416 miliard základního kapitálu českých firem, což je 42,5 procenta z celkového zahraničního kapitálu. Mezi zahraničními vlastníky s výraznou převahou dominuje nizozemský kapitál. Majitelé firem se sídlem v Nizozemsku kontrolují více než čtvrtinu, respektive 250 miliard korun, z celkové hodnoty základního kapitálu v českých firmách, který je ovládán zahraničními subjekty. S výrazným odstupem následuje rakouský (11,2 procenta), německý (10,2 procenta) a kyperský (5,9 procenta) kapitál.

  • Peníze
    Peníze autor: Hana Kalvachová, zdroj: ISIFA
  • Eura
    Eura zdroj: ISIFA/Capital Pictures

„To naznačuje, že Nizozemsko a Kypr jsou stále velmi vyhledávané destinace k optimalizaci daňové povinnosti. Vlastníci z Německa a Rakouska potvrzují významné ekonomické propojení jak pro export a import, tak vzájemné vlastnické vazby,“ dodala Štěpánová.

Ruští vlastníci mají podíl v 18,9 procenta z celkového počtu firem, které jsou kontrolovány zahraničními subjekty. Následují majitelé z Německa (11,4 procenta), Ukrajiny (10,7 procenta) a Slovenska (9,2 procenta).

Video Zahraniční vlastníci českých firem
video

Zahraniční vlastníci českých firem

Petra Štěpánová, analytička Bisnode 

„Historická propojenost a geografická výhodnost ČR jsou pro ruské podnikatele značné, a tak jejich zájem o český byznys stále roste z roku na rok. Také němečtí, ukrajinští či slovenští podnikatelé shledávají české prostředí jako atraktivní a jejich zájem se kontinuálně zvyšuje.“