Špidla: O čerpání peněz z EU by měla vláda víc jednat s opozicí

Praha – Vláda nebyla schopna využít peníze z evropských fondů rozumně. Čerpání peněz z EU pro další finanční období by proto měla projednávat s opozicí. Řekl to stínový ministr životního prostředí Vladimír Špidla (ČSSD), který zároveň upozornil na to, že v Operačním programu Životní prostředí může dojít kvůli nedostatečnému čerpání ke ztrátě 25 až 50 miliard korun. Problém s čerpáním peněz z evropských fondů ale mají i další operační programy. Z rizikových programů se má do těch bezproblémových přesunout 7,3 miliardy korun.

Z dokumentu ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které už na problémy s čerpáním peněz upozornilo, vyplývá, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) může přijít až o devět miliard korun. „Protože bude před námi další finanční období, které opět bude znamenat možnost výrazného rozvojového impulzu pro Českou republiku, abychom se vyhnuli podobné situaci, bylo by více než na místě, aby vláda přípravu budoucí finanční perspektivy neobvykle důkladně diskutovala s opozicí,“ konstatoval Špidla.

MŽP se již muselo vzdát 3,7 miliardy korun, které se z Operačního programu Životní prostředí přesunou na modernizaci pražského metra do Operačního programu Doprava. Minulý týden o tomto kroku rozhodla vláda, schválit to ještě musí řídící výbor OPŽP a pak Evropská komise.   

Video TK ČSSD k čerpání evropských peněz
video

TK ČSSD k čerpání evropských peněz

Škody každopádně nějaké budou, míní Špidla

MŽP mělo v rámci OP ŽP pro roky 2007 až 2013 k dispozici celkem 147 miliard korun. „Aktuálně je vyčerpáno 36,3 miliardy, zbývá k vyčerpání 111,4 miliardy, k tomu si uvědomme, že smlouvy jsou pouze na 40 procent, čili zbývá ještě 87 miliard, na které ještě ani nejsou smlouvy, a to je měsíc květen,“ řekl Špidla. I kdyby si podle něj MŽP počínalo zdatně, ke škodám dojde. Podle něj je rovněž pozoruhodné, že většina regionálních operačních programů čerpá lépe než programy spravované ministerstvy.        

Peníze ovšem ztratí i jiné rizikové programy. Třeba Operační program ROP Severozápad přijde o 3,1 miliardy korun, které se rozdělí mezi ostatní regionální operační programy. O půl miliardy přijde také Operační program Technická pomoc.