Konkurenceschopnost ČR znovu mírně klesla, předběhlo ji Polsko

Praha – Schopnost Česka ekonomicky konkurovat ostatním zemím nadále meziročně klesá. Podle nejnovějšího průzkumu švýcarského institutu International Institute for Management Development (IMD) se pozice ČR znovu snížila. V aktuálním žebříčku si ČR sice pohoršila o dvě místa (z 33. na 35. pozici), jde však o propad již počtvrté v řadě. Hodnoceno bylo celkem 60 států světa.

Pozici nejkonkurenceschopnější ekonomiky získaly pro rok 2013 USA následované Švýcarskem a Hongkongem. Z členských zemí EU patří mezi nejlepší Švédsko (4. místo) a Německo (9. místo). „Motorem těchto ekonomik je silný důraz na inovace a dobrý mix kvality a ceny – jejich zboží je ve světě poptáváno. Jde i o přístup tamních obyvatel k práci, jejich kreativitu a snahu být co nejlepší,“ vysvětluje důvody úspěchu analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Zbytek zemí EU si většinou pohoršil mimo jiné i kvůli nedořešené krizi a nekoordinovaným úsporným opatřením. Mezi novými členy EU je ČR nyní na třetím místě, tedy za Litvou (31. místo) a Polskem (33. místo). Ještě v roce 2008 přitom mělo Česko mezi zeměmi střední a východní Evropy vedoucí pozici.

„Velké množství ekonomik v rámci EU jako by usnulo na vavřínech a nechalo se předběhnout novými hráči. Přítěží se stává silný sociální stát, který nedovoluje pružnost pracovního trhu a nedostatečně motivuje své obyvatele,“ dodává Šimara.

Z jednotlivých faktorů konkurenceschopnosti se ČR umístila nejlépe v oblasti základní infrastruktury, a to na 15. místě. V případě zahraničního obchodu se ČR umístila na 25. místě. Naopak až 50. místo přinesl Česku celkový vývoj domácí ekonomiky, která se nachází v recesi.

Z nečlenských zemí skončily před ČR Čína (21. místo), Thajsko (27.), Mexiko (32.) nebo Kazachstán (34.).

Video Konkurenceschopnost ČR tématem Ekonomiky ČT24
video

Konkurenceschopnost ČR tématem Ekonomiky ČT24

Důvody? Korupce, byrokracie, nestabilní hospodářská politika

Pozice ČR byla v porovnání s předchozími lety zhoršena podle ekonoma Viléma Semeráka z institutu CERGE-EI pokračující recesí. „Z výzkumu však vyplývá, že přetrvávají i již tradiční slabší stránky české ekonomiky zmiňované již v předchozích letech: vysoké příspěvky na sociální zabezpečení, korupce a byrokracie, nedostatek transparentnosti a stability v hospodářské politice, ale například i problematický systém hodnot a preferencí manažerů i běžné populace,“ uvedl. Pozitivně je prý naopak hodnocena otevřenost ekonomiky, sociální stabilita nebo vysoká finanční stabilita.

Žebříček institutu IMD je společně s analýzou Světového ekonomického fóra nejvýznamnějším hodnocením mezinárodní konkurenceschopnosti. Pořadí šedesáti ekonomik světa se určuje na základě dat z průzkumu mezi špičkovými manažery i podle statistických údajů jednotlivých zemí.