Konečný účet za státní dluhopisy: Lidé jich koupili za 17,5 miliardy

Praha – Lidé si v rámci jarní emise objednali a zaplatili spořicí státní dluhopisy za 17,5 miliardy korun. Celkové objednávky činily 19,9 miliardy korun, zájemci tedy nakonec neuhradili dluhopisy za více než dvě miliardy. Ministerstvo podle mluvčího Ondřeje Jakoba považuje i tak emisi za úspěšnou. Strategie financování státního dluhu počítá s další emisí za deset až dvacet miliard korun na podzim.

Ministerstvo financí začalo dluhopisy nabízet 13. května a původní termín pro objednávky byl stanoven do konce května. Dobu na objednávky poté kvůli velkému zájmu resort zkrátil na jeden týden, objednávky bylo nutné zaplatit do pátku 24. května. Cenné papíry úřad vydá 12. června.

MF plánovalo prodat v rámci emise dluhopisy za zhruba 20 miliard korun. „Cíl jsme v rámci jarní emise splnili a emisi považujeme za úspěšnou,“ uvedl Jakob.

Loni na podzim ministerstvo evidovalo objednávky za téměř 31 miliard korun. Zájemci nakonec uhradili cenné papíry za necelých 30 miliard korun.

V předchozích emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1 000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Nově ovšem budou muset lidé u výnosů dluhopisů platit 15procentní daň. Dříve vydaných dluhopisů se to netýká.

Dluhopisy byly k dispozici pro občany ČR i cizince. Koupit si je mohly také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.

První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo na podzim 2011. V současnosti jsou v oběhu dluhopisy za 56,2 miliardy korun.