NWR musí šetřit, prodat chce Důl Paskov

Ostrava - Společnost New World Resources (NWR), které patří těžební firma OKD, uvažuje o prodeji Dolu Paskov. O plánech NWR informoval předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Firma NWR se v prvním čtvrtletí dostala do vysoké ztráty. Minulý měsíc už oznámila, že chce prodat ostravskou společnost OKK Koksovny a připravuje i další úsporná opatření.

Mluvčí OKD Vladislav Sobol řekl, že o budoucnosti Dolu Paskov ani dalších dolů společnosti zatím nebylo rozhodnuto, ale prodej je „samozřejmě jednou z možností“. Rozhodující pro NWR budou výsledky zátěžových testů, které nyní dělá na všech šachtách. „Ty spočívají v revizi efektivnosti jejich provozu ve světle aktuální ekonomické situace. Pracujeme na důkladné analýze každého porubu, jednotlivých lokalit i všech dolů a teprve podle jejich výsledků přijmeme další opatření. Prodej dolu nebo šachty je samozřejmě jednou z možností,“ uvedl Sobol.

Důl Paskov, který má své důlní provozy na Frýdecko-Místecku ve Staříči a Chlebovicích, má přes 2 500 vlastních zaměstnanců. Zaměstnává také dalších více než 500 pracovníků dodavatelských organizací. „Připadá mi to jako ve filmu Pretty Woman, kde chce ten hrdina všechno koupit, vyždímat, rozprodat. Na druhou stranu náklady na vytěžené uhlí v Paskově jsou vysoké. Ale zase se tam těží kvalitní koksovatelné uhlí,“ řekl Pytlík. Dodal, že je podle něj možné, že bude firma chtít Důl Paskov prodat společně s koksovnami.

Kolektivní smlouva konečně na světě
   
Odboráři dnes s vedením firmy podepsali úmluvu ohledně mzdových přídavků. O nové kolektivní smlouvě na roky 2013 až 2017 ještě budou jednat, ale podle Pytlíka už půjde jen o ladění technických věcí. „Tím, že jsme podepsali ten dodatek, už nemáme kam spěchat,“ řekl odborový předák.

Majitel černouhelné firmy OKD se za první tři měsíce letošního roku propadl do čisté ztráty 80 milionů eur (v přepočtu zhruba dvě miliardy korun). Přitom ještě ve stejném období loňského roku měla firma čistý zisk šest milionů eur. Společnost kvůli slabším hospodářským výsledkům zahájila kroky k optimalizaci provozu.

„Hodnocené období bylo velmi náročné, neboť situace na globálních trzích s koksovatelným uhlím, která se začala zhoršovat v polovině roku 2011, pokračovala v nastoleném trendu i v roce 2013. Trhy s uhlím po celém světě se potýkají s jednou z nejhlubších a nejdelších korekcí trhu za posledních 30 let,“ prohlásil Gareth Penny, výkonný předseda představenstva NWR.

Vizitka Dolu Paskov:

- Důl Paskov produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V roce 2012 se zde vytěžilo 950 000 tun uhlí.

- Důl se nachází jižně od Ostravy, je to poslední činný důl v ostravské části ostravsko-karvinského revíru.

- Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice. Do organizační struktury je začleněn také Důl Frenštát, který je zakonzervován.

- Rozloha důlního pole je 40 km2, zásoby jsou odhadovány zhruba na 23 milionů tun uhlí.

- Úpravna má kapacitu 550 tun za hodinu.

- Největší absolutní hloubky dosahuje jáma v lokalitě Staříč - 1155 m.

- Důlní závody Paskov a Staříč mají poměrně krátkou historii: výstavba objektů závodu Paskov začala roku 1960 a těžba v roce 1966, ve Staříči se začal důl budovat v roce 1962 a těžba začala v roce 1971.


New World Resources, mající sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří jí mimo jiné černouhelná společnost OKD. New World Resources patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má zhruba padesátiprocentní podíl český miliardář Zdeněk Bakala.