Strašák autobazarů: Zaplavených vozidel mohou být tisíce

Praha – Přestože záplavy zřejmě brzy pominou, důsledky budou znát, a to i na trhu s ojetinami. Podle společnosti Cebia a obchodníků z této oblasti by se mohlo po povodních objevit v tuzemsku a sousedním Německu kolem 10 tisíc zaplavených vozidel. Autobazary proto chystají přísnější kontroly při výkupu. Vozidlo je navíc možné prověřit na on-line portálu Zkontrolujsiauto.cz, kde jsou kromě mnoha údajů z historie vozidla evidovány i záznamy o poškození povodněmi.

Odhalit zaplavení mnohdy není žádná legrace

Podle odborníků je u „povodňových vozidel“ vysoká pravděpodobnost závady či selhání některého ze systémů včetně ABS nebo airbagů. Pokud je přitom vozidlo profesionálně připravené na prodej, je obtížné zaplavení odhalit. Typickým příznakem je jemné bahno ve skrytých částech interiéru, pod čalouněním, koberečky, v konektorech a podobně, vlhký interiér nebo charakteristický zápach.
   
„Jakmile se záplavová voda, která obsahuje mimo jiné velmi jemné bahno, dostane dovnitř vozu, zejména ke konektorům, tištěným obvodům či řídicí jednotce, stanou se nefunkčními ihned nebo velmi brzy. To je konec jakéhokoliv moderního vozu,“ uvedl Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting, která se zabývá prověřováním technického stavu ojetých vozidel před koupí.

Největší nával se očekává na regionálních pobočkách
   
Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová očekává, že stejně jako po předchozích povodních se budou lidé snažit prodávat vytopené vozy zejména na regionálních pobočkách, protože mají pocit, že je tam nižší kontrola. „Naši výkupní specialisté jsou ale dobře vyškoleni, takže jsou schopni tento problém odhalit. Na každé pobočce máme specializovaný servis s nejmodernější diagnostikou, která je schopna odhalit závady na elektronice,“ dodala.

Přísnější kontroly pro příští měsíce plánuje i další velký bazar Auto Esa, který odhaduje, že se objeví stovky zatopených aut. „Před koupí zatopeného vozu důrazně varujeme, protože dochází nejen k poškození ložisek, brzd, čepů a podvozkových částí řízení, ale je velmi pravděpodobná porucha na elektroinstalaci,“ uvedl ředitel marketingu Filip Kučera.

Povodně sužují Čechy od víkendu. Pojišťovny už zvýšily odhad povodňových škod, kterých jsou desítky tisíc v hodnotě miliard korun. Nejvíc škod mají hlášeno ze středních Čech. Jde zatím zejména o zatopené sklepy, zahradní domky a garáže, ale evidují i totálně vyplavené domy, zatopené automobily či škody zemědělců.

Video Zaplavená auta v autobazarech
video

Zaplavená auta v autobazarech