Krachující banky má zavírat speciální úřad

Brusel - V Evropské unii se debatuje o tom, že by zavírání krachujících bank dostala na starost zvláštní agentura. Vyplývá to z návrhů, k nimž získala přístup agentura Reuters. Jednotný mechanismus řešení krachujících bank má být jedním z pilířů připravované bankovní unie. Na banky má v rámci dozorového mechanismu dohlížet Evropská centrální banka (ECB).

Základním kamenem bankovní unie má být společný bankovní dohled pod záštitou ECB. Dokončen by měl být již příští rok, kdy ECB převezme dohled nad bankami spolupracujících členských zemí.

Na řadu tak přicházejí diskuse o druhém pilíři bankovní unie. Tím by měla být instituce, jejímž úkolem by bylo zavírat krachující banky, a také společný fond, z nějž by se kryly náklady s tím spojené. Plán připravuje Evropská komise (EK).

Ilustrační foto
Zdroj: Getty Images
Autor: Sean Gallup

Podle pracovní verze, kterou prostudovala agentura Reuters a o níž už diskutovali zástupci 27 zemí EU, činitelé navrhují, aby EK a nově vzniklá agentura získaly pravomoc uzavřít banky, kde ECB zjistí problém. Peníze na toto řešení by pak šly z centrálního fondu, do nějž by přispíval samotný sektor. Zatím ale není jasné, kdo by tyto náklady hradil v době, kdy bude tento mechanismus vznikat.

Plán zřejmě narazí na odpor Německa

Návrhy EK musí schválit členské státy. Především Německo, které má největší ekonomiku v Evropě, přitom ostražitě sleduje všechny plány, které by mohly zahraničním institucím umožnit zavírat krachující německé banky. Nesouhlasilo by zřejmě ani s tím, aby na sebe prostřednictvím nějakého fondu vzalo část nákladů v případě, kdyby zkrachovala banka například ve Španělsku.

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Geert Vanden Wijngaert