Nečas: Škody se mohou vyšplhat až na desítky miliard, Brusel slíbil pomoc

Praha - Povodně dál sužují Čechy, přestože voda již postupně opadá, a stát pomalu začíná sčítat předběžné škody. Poničené dálnice, rychlostní silnice a silnice prvních tříd budou podle odhadů potřebovat 350 milionů korun, dalších 680 milionů pak železnice. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by se mohly celkové škody vyšplhat na desítky miliard. Nejpostiženější bude podle něj evidentně povodí Vltavy a povodí Labe. Evropská komise mezitím oznámila, že státům postiženým nynějšími povodněmi bude schopna ještě letos vyplatit náhradu části škod z Fondu solidarity.

„Je evidentní, že to budou částky v miliardách, pravděpodobně nelze bohužel vyloučit, že to bude dvouciferné číslo v miliardách, nebudou to tedy stovky milionů,“ sdělil Nečas novinářům po jednání Ústředního krizového štábu a Ústřední povodňové komise. Vzhledem k tomu, že má ovšem opět přjít déšť a povodeň trvá, je podle premiéra předčasné hovořit o celkových škodách.

Odhad výše povodňových škod vláda kromě jiného potřebuje pro jednání s Evropskou komisí pro čerpání prostředků z evropského Fondu solidarity.

  • Postižené země musí požádat o pomoc z Fondu solidarity do deseti týdnů.
  • Škody musí přesáhnout hranici 0,6 procenta jejich hrubého národního
    důchodu.
  • V případě ČR je to 872 milionů eur (22 miliard korun), v případě Rakouska 1,79 miliardy eur a Německa 3,67 miliardy.
  • Pomoc ale může být udělena i v případě, že škody tento práh nepřesáhnou, ale živelní pohroma způsobí velké regionální škody.
  • Z fondu není možné vyplatit víc než miliardu eur ročně, letos ale komise vyplatila zatím jen 15 milionů eur.

Povodňové škody na silnicích a železnicích přesáhly podle předběžných odhadů miliardu korun. Protože nejsou ještě všechny oblasti dostupné, není ale vše přesně zmapované. Kompletní rovněž není součet škod na silnicích nižších kategorií, které spravují jednotlivé kraje. Obcím a městům je ministerstvo dopravy připraveno na odstraňování škod poskytnout pomoc nejen finanční, ale i ve formě odborného posouzení míry poškozených dopravních staveb a ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže připravilo manuál, podle kterého by jednotlivé obce mohly v co nejkratší době vybírat firmy pro opravy poškozených silnic a tratí. Manuály se prý objeví na internetových stránkách ministerstva ještě během dneška.

První peníze na opravy by měl úřad začít uvolňovat zkraje příštího týdne. K dispozici má zhruba 3,3 miliardy korun. V této částce je jednak 1,3miliardová rezerva Státního fondu dopravní infrastruktury a dále dvě miliardy korun, které byly původně plánovány pro obnovu infrastruktury v rámci zvyšování konkurenceschopnosti země a nyní mají být použity právě na opravy zatopené infrastruktury.

Pojišťovny mají již nahlášeno přes 12 tisíc povodňových škod v objemu 2 miliardy korun. Předběžné odhady celkových škod jsou 7,8 miliard korun.

Pojistné události nahlášené klienty rychle přibývají, jejich velký nárůst se čeká po víkendu, kdy se lidé budou vracet do svých domů a bytů či navštíví své poškozené chaty a chalupy.

Pojišťovny již řadu škod vyřešily, likvidátoři budou pracovat v kalamitním režimu v sobotu i neděli.


Ničivé záplavy ztížily také život zemědělcům. Povodně totiž zničily něco přes desetinu tuzemských polí se zeleninou a pěstitelé kvůli tomu na tržbách přijdou o 190 milionů korun. Další peníze bude zelináře stát úprava zatopených polí. Nejvíce záplavy postihly pěstitele na Nymbursku, Litoměřicku a Mělnicku.

Povodně ničily také pole, cena zeleniny by ale růst neměla

Účet za letošní povodně se ale podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana ještě zvýší. „Voda se totiž přelila přes různé hráze a silnice a bude ji teď problém dostat z polí pryč. Budeme muset nasadit čerpadla a kopat různé kanály. Budou to velké náklady a navíc si poničíme pole. Když je do podzimu dáme dohromady, abychom na nich mohli příští rok opět pěstovat zeleninu, tak budeme rádi,“ podotkl Zeman. Záplavy ale podle něj nebudou mít vliv na nabídku a ceny zeleniny na pultech tuzemských obchodů. Obchodníci prý zeleninu bez problémů dovezou ze zahraničí.

Turisté se během povodní do Čech příliš nebáli

Cestovní ruch v tuzemsku povodně nijak dramaticky neovlivnily. „Zatímco v roce 2002 šly z Česka během povodní velmi negativní zprávy, nyní nejen Pražská informační služba, ale i CzechTourism odvedly dobrou práci, protože v zahraničí to bylo vnímáno tak, že se tu v podstatě nic velkého neděje a turisté nejsou omezováni,“ prohlásil tajemník Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber. 

Některé kempy a hotely nalézající se blízko vodních toků ale zasaženy velkou vodou byly. Paseku udělal třeba rozlitý Botič v Praze. „Hasiči museli v jednom hotelu evakuovat hosty, kteří poklidně snídali, načež se přiřítila 1,5 metru vysoká vlna, která hotel kompletně vyplavila,“ poznamenal Veber.

Video Michal Veber k cestovnímu ruchu během povodní
video

Michal Veber k cestovnímu ruchu během povodní

Michal Veber k cestovnímu ruchu během povodní

stu: 13:50, 7.6.2013

Ustupující voda odhaluje další škody na silnicích a železnici

Ekonomika ČT24: Škody a pomoc po povodních

Komentář Marcely Kotyrové