Povodně? Skomírající stavebnictví díky nim čeká oživení

Praha – Celé české ekonomice sice povodně nepomohou, na druhou stranu jí ale ani výrazněji neuškodí, domnívají se ekonomové. Zatímco povodňové škody mohou poslat ke dnu firmy v záplavových oblastech, stavaři zřejmě díky záplavám dostanou možnost odrazit se ode dna. Ekonomové se navíc shodují, že vláda by mohla přestat „škrtit“ ekonomiku. Do oprav domů, silnic a železnic půjdou miliony korun.

Třeba škoda pro stavební firmu Šlehofer bude až půl milionu korun. Majitelé ale naději neztrácejí. „Od povodní si slibujeme, že by mohlo dojít k oživení stavebnictví. Ale pochopitelně v první řadě chceme pomoci lidem v oblasti,“ prohlásila jednatelka firmy Veronika Hajnovičová Smetanová. 

Na pomoc podmáčenému Radotínu nabídli stavaři stroje, co jim zbyly. A doufají, že si na ně město vzpomene se zakázkou, až bude látat silnice. „Řada firem může těžit z toho, že se při velice nízkém stavu zakázek ve stavebnictví rozjedou nápravy škod,“ poznamenal hlavní ekonom Ery poštovní spořitelny Jan Bureš. 

Silnice poničená povodní
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Opravy by mohly obměkčit i úspornou politiku české vlády

Investice do infrastruktury se podle analytiků přímo nabízejí. „I bez povodní v onom růstovém balíčku je na jednom z prvních míst rozvoj infrastruktury. A povodně k tomu dávají silný podnět,“ podotkl ekonom Petr Zahradník. 

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Zdroj: ISIFA/MAFRA
Autor: Tomáš Krist

Pokud firmu zasáhla povodeň a škody doloží, všechno si bude moci odečíst z daní. „Tam není žádný strop. Pokud bude škoda větší než daňová povinnost, podnikatel nezaplatí na daních nic,“ konstatoval ministr financí Miroslav Kalousek.  

Při povodni v roce 2002 na záplavy nejvíc doplatily pojišťovny a zemědělci. Na hospodaření státu ale tisíciletá voda skoro nebyla znát.

„V roce 2002 ten dopad do HDP byl velice mírný, lehce negativní. My jsme spočítali, zhruba o desetinku procenta dolů. Tentokrát může být ten dopad spíše lehce pozitivní,“ míní Bureš. Růst by byl tentokrát důvod k oslavě. Česko totiž zažívá nejdelší recesi ve své historii.

Ne všichni ekonomové jsou ale optimističtí. „De facto se jedná jen o přesměrování výdajů, bohatství země se ale nemění. Jen krátkodobě se zdá, že ekonomika roste,“ prohlásil ekonom Pavel Neset. „Co získá jeden sektor, ten druhý ztratí,“ dodal.