Pojišťovnám přibývají hlášené škody, Allianz povolá posily z ciziny

Praha - Pojišťovny i o víkendu evidují stovky nových škod za stovky milionů korun, které za sebou zanechala povodňová vlna. Technikům a likvidátorům pojišťoven v terénu pomáhají i zaměstnanci z nezasažených krajů (převážně z Moravy); Allianz potom jedná i o zapojení kolegů ze zahraničí.

Česká pojišťovna k nedělnímu poledni evidovala zhruba 9 500 škod za celkem 700 milionů korun. Polovina škod je ze Středočeského kraje, převážně z okresů Praha-západ, Benešov, Příbram a Nymburk. „Přes týden klienti hlásili průměrně dva tisíce škod denně, teď o víkendu jejich počet přibýval tempem 200 až 300 denně,“ informoval mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral. Zároveň upozornil na to, že klienti zasažení povodní nemusí čekat až na vypořádání pojistné události. „Už při návštěvě našeho technika nebo likvidátora mohou požádat o zálohu na pojistné plnění, aby s nápravou škod nemuseli otálet,“ poradil Zavoral.

Kooperativa během víkendu zaznamenala nárůst, počet škod vystoupal už na tři tisíce. „Podle aktuální informace dosahuje jejich výše takřka jedné miliardy korun,“ řekl mluvčí Kooperativa pojišťovny Milan Káňa.

Allianz pojišťovna eviduje přes 1 600 škod za více než 400 milionů korun. Dalších 1 200 škod za 165 milionů korun už nahlásili klienti pojišťovny Generali, jejíž likvidátoři už uzavřeli čtvrtinu z nich. Další hlášení však přibývají i o víkendu. „Jen v průběhu soboty přibylo dalších 200 škod a průběžný vývoj tak nasvědčuje tomu, že původní odhad 2 000 škod za 200 milionů korun překonán. Velká voda by mohla způsobit našim klientům až 4 000 škod za 400 milionů korun,“ poznamenal mluvčí Generali Jiří Cívka. Pojišťovna chce využít výhody nadnárodní sítě, podle mluvčího nyní jedná o výpomoci ze zahraničí.

Generali ve středních Čechách eviduje přes 400 škod za 65 milionů korun. „Doslova skokově rostou škody v Ústeckém kraji, kde již atakují hranici 50 milionů korun. Další výrazně zasaženou oblastí je hlavní město Praha. Zde se výše škod zatím pohybuje kolem 40 milionů korun,“ doplnil Cívka.

ČSOB Pojišťovna odhaduje až 3 500 postižených klientů se škodou v souhrnné výši přes 200 milionů korun. Nejvíce škod má hlášeno z Prahy a Ústecka. Likvidátoři už navštívili prvních téměř 500 klientů, těm jsou podle mluvčího pojišťovny Petra Milaty už vyplácena pojistná plnění.

Pojišťovny nyní pracují ve zvláštním režimu, jejich kontaktní centra pracují i o víkendu, v terénu jsou stovky zaměstnanců. Těm vypomáhají i jejich kolegové z nezasažených oblastí. Největší nápor škod pojišťovny čekají po víkendu, hlavně v pondělí dopoledne. Teprve o víkendu totiž spousta klientů zjistí rozsah škod, navíc bude opadávat voda v nejvíce zasaženém Ústeckém kraji.