Hollande: Krize v eurozóně skončila. Evropa je teď silnější

Brusel/Tokio – Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že dluhová krize v eurozóně, jež region sužovala poslední čtyři roky, definitivně skončila. „Zde v Japonsku byste měli vědět, že krize v Evropě je u konce,“ sdělil Hollande obchodníkům při příležitosti své cesty na Dálný východ. Velkou část Evropy nyní trápí vysoká nezaměstnanost a neutichající recese. Podle Hollanda ale vyjde Evropa z krize posílena, napsal server BBC News.

Ve svém projevu v poslední den své návštěvy Japonska francouzský prezident řekl, že dluhová krize Evropu posílila. „Věřím, že krize eurozónu neoslabila, nýbrž posílila,“ řekl Hollande. „Nyní máme všechny nástroje stability a solidarity,“ míní francouzský prezident. 

Došlo podle něj také ke zlepšení ve správě ekonomických záležitostí v eurozóně. „Založili jsme bankovní unii, máme pravidla týkající se rozpočtových záležitostí, která nám umožní lepší koordinaci,“ podotkl Hollande. 

Hollande má plán, jak na recesi:

Recese v současné době podle francouzského prezidenta ohrožuje samotnou evropskou identitu. Dojít by proto mělo k vytvoření společné ekonomické vlády zemí eurozóny v čele s prezidentem, která by se scházela každý měsíc. Tato vláda by měla mimo jiné za úkol sladit evropské daně.


Rekordní nezaměstnanost ve Francii oblibě Hollanda neprospívá

Hollande se zavázal podpořit ve Francii zaměstnanost a růst, domácí poptávku ale drtila krize. Míra nezaměstnanosti ve Francii v tomto měsíci vyšplhala na nejvyšší úroveň za 15 let. Evropská komise a Mezinárodní měnový fond už zemi vyzvaly, aby zavedla ekonomické reformy, jinak hrozí, že bude zaostávat za některými svými evropskými sousedy. 

Celková nezaměstnanost v eurozóně dosahuje stále nových a hrozivějších rekordů. Nyní nemá práci něco přes devatenáct milionů lidí. Blok zemí sužuje nejdelší recese od doby, kdy byla vytvořena – tedy od roku 1999.