Kellnerova PPF koupila Hotel Praha, chce jej zbourat

Praha - Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera koupila areál dejvického Hotelu Praha. Hodnota transakce není známa. Skupina plánuje hotel odstranit a jeho zahradu využít pro projekt nové základní a střední školy Open Gate. Hotel Praha začátkem roku koupila kyperská společnost Maraflex, kterou vlastní podnikatel František Savov.

Maraflex plánoval místo hotelu rezidenční byty

Společnost Maraflex má sice stejnou adresu jako několik společností skupiny PPF, zástupci skupiny ale v minulosti popřeli, že by prostřednictvím Maraflexu hotel vlastnili. Zbourání Hotelu Praha plánovala před PPF už společnost Maraflex. Podle ní byl hotel postaven natolik velkoryse, že jeho provoz nebyl ekonomicky udržitelný. Společnost chtěla místo hotelu postavit rezidenční byty.

Majitel Maraflexu Savov podle tisku ovládá knižní vydavatelství Mladá Fronta a vydává řadu periodik, jako například deníky E15 a časopisy Euro, Profit, Lidé a Země, Strategie, Sluníčko nebo Mateřídouška. V minulosti byl spojován také s obchody kolem majetku někdejšího Socialistického svazu mládeže.

V minulosti se v hotelu ubytovala řada známých lidí, například v roce 1995 zde pobýval během natáčení filmu Mission Impossible americký herec Tom Cruise. Hotel Praha měla jako místo pro svá soustředění v oblibě také česká fotbalová reprezentace.

  • Hotel Praha byl otevřen v roce 1981 a původně sloužil pro zahraniční vládní návštěvy.
  • Stojí na velkorysém pozemku o rozloze sto tisíc metrů čtverečních.
  • Nabízí 136 pokojů, prezidentské apartmá o rozloze 370 metrů čtverečních i konferenční sály.
  • Skupina teoretiků, umělců, architektů a památkářů podala letos v únoru návrh na prohlášení hotelu za kulturní památku.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie. Loni skupina hospodařila s čistým ziskem 727 milionů eur (18,9 miliardy korun) a ke konci roku 2012 vlastnila aktiva v hodnotě zhruba 21,5 miliardy eur.

Video Marie Frajtová o hotelu Praha
video

Marie Frajtová o hotelu Praha