ČTÚ: Česká pošta oznámila zdražení pozdě, mohla porušit zákon

Praha - Česká pošta mohla podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) při chystané změně cen porušit zákon. Nový ceník oznámila pozdě a ceny údajně nevychází z nákladů. Podnik ale tvrdí, že postupoval v souladu se zákonem. O tom, že pošta od srpna zdraží, informovaly včerejší Události. Třeba odeslání pohledu podraží o tři koruny. Složenka na sumu do tisíce korun pak o čtyři koruny. Částečně to mají kompenzovat zákaznické karty, které státní firma zavede od druhé půlky července.

ČTÚ v současné době zkoumá, zda Česká pošta neporušila zákon o poštovních službách. Má totiž povinnost ohlásit ČTÚ každou změnu služeb alespoň 90 dní předem a zároveň poskytovat základní služby za nákladově orientované ceny. Úřad tvrdí, že pošta vydala jiné ceny, než původně navrhovala na konci ledna. Nový ceník pak pošta prý s úřadem již nekonzultovala a navíc plánuje zdražit služby dříve, než původně avizovala. ČTÚ chtěl, aby podnik ceny upravil až na základě výsledků oddělené evidence nákladů a výnosů za rok 2012 v návaznosti na roční účetní uzávěrku.

Pošta ale podle mluvčího Ivo Mravinace v lednu úřadu oznámila maximální ceny s tím, že je zavede nejdříve v květnu. Zaváděné ceny jsou přitom nižší. „Česká pošta není povinna informovat ČTÚ o záměru snížení cen a je proto přesvědčena, že postupovala zcela v souladu se svými povinnostmi. Jistě není od věci zdůraznit, že od ledna Česká pošta s ČTÚ průběžně jednala a záměr konzultovala,“ dodal Mravinac.

Poštovní známky
Zdroj: Getty Images News
Autor: Sandra Mu

Pošta zdražuje základní služby po pěti letech

Vedle zvýšení ceny známky na obyčejný dopis nebo pohled o tři koruny zdraží pošta například cenné psaní o dvě koruny a poslání složenky typu A na sumu do 1 000 korun o čtyři koruny na 26 korun. Důvodem zdražení mají být vyšší náklady i pokles objemu listovních zásilek. Ten loni dosáhl osmi procent. Zdražení mají mírnit zákaznické karty, které rovněž umožní například posílání bez nutnosti vyplňovat podací lístek. Karty bude pošta vydávat bezplatně.