Máme plno, hlásí dětské tábory. Výjimku tvoří ty příměstské

Praha - Cena čtrnáctidenního tábora je běžně kolem pěti tisíc korun. Pořadatelé ale už teď mají plno. Volná místa hlásí jen tábory příměstské. Právě o ty je ale letos největší zájem kvůli nízké ceně. Přes domy dětí a mládeže nebo skautské organizace vyráží na prázdninový pobyt každoročně až 160 tisíc dětí. Rodiče, kteří nemají peníze na to, aby děti na tábor poslali, mohou využít různé příspěvky, ať už od zaměstnavatele, pojišťovny nebo města.

Tisíce dětí se zase po roce chystají na tábor naučit se morseovku nebo nařezat dříví. Většina organizátorů už ale hlásí plno. Volná místa se ještě dají sehnat třeba na příměstské tábory. Absolvovat je mohou i děti od tří let, které by na běžný tábor jet nemohly. „Nabíráme ve výjimečných případech i klidně ten den, když se rodiče rozhodnou,“ prohlásila pořadatelka příměstských táborů Denisa Balakovská.

Dětský táborDětské tábory jsou vhodné už pro děti mladšího školního věku, u těch menších je dobré, pokud je pro ně prostředí určitým způsobem známé: ať už jedou se sourozencem nebo kamarádem, nebo třeba se skautskou skupinou, kterou zná už ze svého běžného programu během školního roku. Je třeba dbát taky na to, aby tábor byl prověřený.


Už teď tady mají tábory přihlášeno přes 3 tisíce dětí a další nápor očekávají v průběhu prázdnin. Jenže stále platí, že ostražitost při výběru tábora se vyplácí, a to hlavně rodičům. „Je důležité se podívat, kdo ten tábor pořádá, sehnat si nějaké reference a zjistit podmínky, za jakých to dítě na táboře bude, kdo se mu bude věnovat,“ upozornil předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Dětský tábor
Zdroj: ČTK
Autor: René Fluger

Čtrnáctidenní tábor vyjde rodiče zhruba na 5 tisíc korun. Na oblibě ale získávají ty tematické - jako třeba umělecký, jazykový nebo adrenalinový. Jejich cena je od pěti do deseti tisíc. Nejlevnější variantou jsou příměstské tábory - průměrně za 250 korun na den. „V této ceně je obsažen pitný režim, stravování, instruktorský dozor, zdravotní dozor a samotný program,“ konstatovala Balakovská.

Dětské domovy shánějí peníze - některé marně

Starosti s tím, kam poslat děti na prázdniny, nemají ale jen rodiče. V mnohonásobně větším měřítku je řeší i dětské domovy. Zkoordinovat musejí časové možnosti vychovatelů, zájmy dětí a hlavně ekonomické možnosti každého zařízení. Najít peníze na prázdninové pobyty je totiž rok od roku těžší.

Náklady na jedno dítě o prázdninách vzrostou o pět tisíc. Dohromady tak domov musí v rozpočtu najít 150 tisíc navíc. „Prostě musíme šetřit úplně na všem, ať je to mýdlo, toaletní papír, voda, energie. A to, co ušetříme, můžeme potom dávat dětem,“ řekla ředitelka Dětského domova Tišnov Hana Štrajtová.

Klokánek pojede jen na kratší výlety

Například v brněnském Klokánku si ale děti o letošních prázdninách cestování příliš neužijí. Centru totiž na delší pobyty chybí peníze. Místo táborů děti čekají jednorázové výlety a krátká rekreace s jejich tetami – i pro ty to znamená prázdninovou komplikaci. Do svých rodin se přitom o prázdninách vrací jen minimum dětí.

Video Dětské domovy mají nedostatek prostředků na tábory
video

Dětské domovy mají nedostatek prostředků na tábory

Dětské domovy mají nedostatek prostředků na tábory

eko: 21.6.2013

Rozhovor s psychologem Oldřichem Matouškem