Číňané míří na Balkán, vidí tu prostor pro investice

Sarajevo - V Bosně a Hercegovině roste nová uhelná elektrárna, komplex zhruba za 550 milionů eur staví a z velké části financuje čínská firma Dongfang. Ta má na Balkáně velké plány a hodlá se zapojit i do dalších projektů - primárně v samotné Bosně a Hercegovině. Ta patří k velkým producentům a vývozcům energie v regionu a své kapacity chce v dalších letech dál posilovat.

Obětovat zisk ve prospěch budoucích kontraktů, s tím šla do projektu čínská firma Dongfang. Srbové dokonce kývli i na snížení plánovaného výkonu elektrárny Stanari ze 400 na 300 megawattů. Čínská nabídka totiž konkurenty z Francie nebo Kanady převálcovala zhruba poloviční cenou. „Na nabídce čínské strany byla zajímavá hlavně investiční část - stavbu elektrárny financují z 85 % peníze z čínské investiční banky,“ řekl ředitel nově budované elektrárny Savo Markovic.

Číňané mají ovšem ke snažení dobrý důvod - Bosna a Hercegovina chystá rozsáhlou výstavbu elektráren různých typů - v příštích letech má naplánováno 6 tepelných, 6 větrných a zhruba čtyřicítku vodních elektráren různých velikostí. „Je tady ještě dost prostoru k rozvoji v dalších odvětvích - solární, větrné a vodní energetice, takže věříme, že se nám to vrátí a že s úspěchem tohoto projektu budeme moci nabídnout své služby i v dalších,“ komentoval toto rozhodnutí manažer projektu Hu Minsheng.

Video Číňané míří na Balkán, vidí tu prostor pro investice
video

Číňané míří na Balkán, vidí tu prostor pro investice

Číňané na starém kontinentu investují stále víc, rychle stoupá i celkový objem investic - podle čínského ministerstva obchodu v roce 2010 dosáhl na 60 milionů dolarů, v roce 2012 už to bylo milionů 77. Letos dokonce poprvé jako investoři koupili víc firem v Evropě než Evropané v Říši středu.

Číňané v Evropě rozvíjejí především dopravu a energetiku, tedy hlavně takový byznys, který se dobře drží i během recese. Čínské firmy navíc mají dost peněz na investice, a to je pro ně výhoda ve srovnání s evropskou konkurencí, která musí řešit složitější úvěrové podmínky.

Na solárních panelech se EU a Čína neshodnou

Evropská unie a Čína jednají o dovozu solárních panelů. Evropa dlouhodobě kritizuje, že je Číňané dováží příliš levně, a likvidují tím evropské výrobce. Unie proto uvalila na dovoz čínských panelů clo, které by se v příštích měsících mělo ještě zvýšit. Peking s tímto opatřením nesouhlasí a na oplátku reagoval kontrolou dovozu evropských vín.