Ceny rostou rychleji než příjmy
Podle statistik by rozbitá pračka položila rozpočet skoro poloviny českých rodin. Čechů, kteří nemají v rezervě ani devět tisíc, je totiž zase o něco víc. Na papíře statistiků příjmy domácností sice mírně rostou, ve skutečnosti si ovšem zákazníci víc zboží nekoupí. Rostou totiž ceny energií, potravin i bydlení.
Výdaje, které se nedají škrtnout - tedy za nájem nebo hypotéku, už domácnostem ukrajují značnou část výplaty. „Náklady na bydlení v poslední době rostou rychleji než příjmy, a náklady na bydlení se tímto dostaly na první místo ve výdajích,“ konstatoval tiskový mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.
Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl
„Ceny energií v recesi nejdou dolů. Spotřeba domácností proto tolik neroste. Nedostáváme pozitivní impuls ze strany nákladů, neklesají ceny elektřiny. Musíme se rozhodnout, jestli se podíváme na energetiku - jak je možné, že v recesi nepadají ceny elektřiny - nebo budou muset klesat platy.“
Každý má přitom své metody, jak nejvíce ušetřit. Paní Ludmila Gurská už třeba vyškrtla z jídelníčku maso. Vnímá ho jako luxus, který si nemůže dovolit. „Vařím taková bezmasá jídla, na tom se dá ušetřit - třeba čočku, bramborové knedlíky,“ uvedla žena. Uskromnit se musí i v některých rodinách podnikatelů, jako třeba majitelka cukrárny Vlasta Ďuranová. S obavami plánuje rozpočet na další měsíce. „Horší to bude, co se bude týkat elektřiny, plynu a vody,“ míní.
Řada rodin se na dovolenou nepodívá
I takový zážitek si letos tisíce rodin budou muset odpustit. Čtyřicet tři procent českých domácností totiž kvůli penězům nemůže odletět ani na týdenní dovolenou.
