Polsko bez eura. Ještě dalších deset let?

Varšava - Polské vládě chybí dvoutřetinová většina k tomu, aby mohla provést změny v ústavě potřebné k přijetí eura. Polsko tak novou měnu nebude schopno zavést možná ještě deset let. V rozhovoru pro dnešní vydání polského deníku Gazeta Wyborcza to řekl premiér Donald Tusk. Polská vláda se vyhýbá stanovení termínu zavedení eura, protože se obává dluhové krize v eurozóně a veřejného mínění. Pro výměnu zlotého za euro je podle nedávného průzkumu méně než třetina Poláků.

Prezident Bronislaw Komorowski v únoru řekl, že jeho země učiní rozhodnutí ohledně přijetí eura až po volbách v roce 2015. Tusk v dnešním rozhovoru řekl, že v parlamentu podle jeho názoru nebude dost poslanců podporujících přijetí eura ani v příštím volebním období. To by znamenalo, že Varšava by nemohla proces zahájit nejméně šest dalších let. Případný vstup do eurozóny by se tak posunul do další dekády. 

„Do eurozóny nevstoupíme bez změny ústavy. Na to v současnosti nemáme většinu a podle mého mínění nebudeme mít tuto většinu ani v příštím volebním období,“ řekl podle agentury Reuters premiér. Podle polské ústavy může státní měnu vydávat pouze polská centrální banka. V eurozóně by ale tuto její roli převzala Evropská centrální banka (ECB). 

Tusk v roce 2008, dva týdny před pádem americké banky Lehman Brothers, oznámil, že Varšava se připojí k eurozóně v roce 2012. Krach Lehman Brothers ale otřásl světovou ekonomikou, ačkoliv Polsku se jako jedné z mála evropských ekonomik v uplynulých čtyřech letech dařilo vyhnout se recesi. Loni ale růst jeho hrubého domácího produktu zpomalil. Polsko navíc nesplňuje některá z maastrichtských kritérií, která jsou nutná pro přijetí do eurozóny.