V Emirátech vyměňují dolary jak diví, rozdíl posílají domů

Abú Dhabí – Americký dolar posiluje a na jeho zhodnocení vydělávají zahraniční pracovníci ve Spojených arabských emirátech. Začali hromadně směňovat peníze a zisk pak posílají do svých rodných zemí.

Ind Shamans pracuje v poradenské společnosti ve Spojených arabských emirátech. Měsíčně vydělá asi 45 000 korun. Díky silnějšímu dolaru teď dostane v přepočtu na indickou rupii asi o desetinu víc. Aby vydělal na kurzovém rozdílu co nejvíc, vzal si dokonce půjčku – přebytek posílá domů své rodině. I při placení úroků se mu to vyplatí.

„V Dubaji je úroková sazba z úvěru kolem šesti procent. Pokud posíláte peníze do Indie, tak pořád na tom vyděláte asi 4 procenta,“ pochvaluje si Shamans, který z půlmilionového úvěru pošle domů v přepočtu asi 20 tisíc korun.

Podobně to dělají i mnozí další, a tak se směnárny ve Spojených arabských emirátech utěšeně plní. Podle manažera jedné ze směnáren Sameera Usmana vzrostl počet transakcí v porovnání s předchozím měsícem o 15 až 20 procent.

Podle analytiků by navíc měl dolar posilovat dál – federální rezervní systém totiž zpřísňuje měnovou politiku. Horečka tak bude zřejmě pokračovat. „Myslím si, že trend bude pokračovat určitě v následujících čtyřech měsících. O americký dolar je totiž pořád velký zájem. A dokonce se domnívám, že bude silný až do konce letošního roku,“ očekává manažer Alpari ME Gaurav Kashyap.

Video V Emirátech vydělávají na silném dolaru
video

V Emirátech vydělávají na silném dolaru

Posilování americké měny přispívá i zlepšující se ekonomická situace v USA. Podle tamního ministerstva práce dokonce klesá počet nezaměstnaných – v červnu se míra nezaměstnanosti zastavila na 7,6 procenta. Vláda Baracka Obamy by ráda viděla číslo ještě o jeden procentní bod nižší.