Nealko levnější než alko - prosadí sněmovna kontroverzní zákon?

Praha - Změnit nabídku a přepsat nápojové lístky - to bude muset učinit většina tuzemských restaurací v případě, že poslanci schválí nový zákon. Ten žádá, aby aspoň jeden nealkoholický nápoj nabízely levněji než třeba pivo. Návrh se zamlouvá i novému ministrovi zdravotnictví Martinu Holcátovi.

Pivo levnější než voda - neobvyklý paradox typický právě pro Česko. Pro pivaře důvod k radosti - pro abstinenty naopak k naštvání. Vyjít z hospody s čistou hlavou totiž někde vyjde podstatně dráž než pít alkohol.

„Pivo ve spotřebě určitě vede, je na prvním místě - jsme přece jenom v Čechách,“ tvrdí Karel Brož, číšník z restaurace Na Pekařce.

A právě takový trend chce co nejdříve zabrzdit ministerstvo zdravotnictví. Alespoň jeden nápoj bez alkoholu by měl být levnější. Ještě před půl rokem návrh zvedl vlnu kritiky - teď se ale zdá, že velké množství restauratérů se přizpůsobilo dobrovolně už v předstihu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

„Kdyby se stát rozhodl, že tučné jídlo je méně zdravé než netučné jídlo, může podle stejného vzoru přikázat podnikateli, aby ta tučná jídla prodával za cenu minimálně o korunu vyšší,“ upozornil Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Pokud by zákon sněmovna schválila, revolta proti úpravě cen by majitele pohostinství vyšla draho. Pokuta je stanovená až na 800 tisíc korun.

Video Nealko levnější než alko - prosadí sněmovna kontroverzní zákon?
video

Nealko levnější než alko - prosadí sněmovna kontroverzní zákon?