Novými vozy Tatra nyní budou jezdit i na Blízkém východě

Kopřivnice - Automobilka Tatra, kterou si téměř každý spojí s mohutnými vozy, které vydrží takřka cokoli, uzavřela jednu z nejvýznamnějších zakázek posledních let. Jedná se o kontrakt na dodávku vozů a výrobních zařízení na Blízký východ. Tým vedený generálním ředitelem Ronaldem Adamsem, který zítra odchází do důchodu, pracoval na dojednání této smlouvy tři roky.

Nejspíš půjde o vojenské vozy Tatra 810 do Saudské Arábie

Loni v říjnu ředitel pro mezinárodní obranné programy Tatry Pavel Štefka řekl, že automobilka chystá dlouhodobý kontrakt v Saúdské Arábii. Mělo jít dodávku středních Tater 810, které jsou součástí výzbroje české armády. Podle Štefka byl předpoklad, že do budoucna se budou vozidla pro nejbližší region montovat přímo v Saúdské Arábii. Internetový server Pakistan Defence už před téměř dvěma měsíci oznámil, že saúdská Military Industries Corporation začala Tatry 810 vyrábět - mají nahradit stárnoucí americká vozidla.

„Já myslím, že je to jasné. Je to zakázka ze Saudské Arábie. Jde o vojenské vozy Tatra, jejichž montáž se tam bude finalizovat,“ řekl Petr Korbel, redaktor týdeníku Ekonom.

Ronald AdamsAdams zítra odchází do penze

Generální ředitel kopřivnické automobilky Tatra Ronald Adams odchází do důchodu. Z podniku odejde 31. července. Od převzetí firmy novými majiteli, kteří ji letos v březnu získali v dražbě, už Adams podnik fakticky nevedl. Američan Adams působil v Tatře v různých funkcích od roku 2001, původně jako zástupce amerických akcionářů v dozorčí radě. Od roku 2006, kdy automobilku čtyři čeští a zahraniční investoři ovládli, byl Adams generálním ředitelem a předsedou představenstva.


Společnost Tatra Trucks, jíž nyní Tatra patří, tento měsíc oznámila, že letos v období od 15. března do 30. června automobilka dosáhla provozního zisku 83,8 milionu korun a obratu 762,1 milionu korun. Letos má v plánu vyrobit 880 vozů, loni jich prodala 531. V současnosti má Tatra včetně dceřiných společností téměř 2 000 zaměstnanců.

V roce 2011 automobilka snížila svou ztrátu o 118 milionů na 39,6 milionu korun. Ztráta celé skupiny Tatra včetně dceřiných firem ale předloni vzrostla téměř o sto milionů na 217 milionů korun. Výsledky za rok 2012 dosud firma nezveřejnila.

Video Petr Korbel hostem Studia ČT24
video

Petr Korbel hostem Studia ČT24