Kdo to rád mléčné, připlatí si

Praha - Ceny mléka opět prudce rostou, momentálně jsou nejvýše za posledních pět let. Jen za několik předešlých měsíců zdražilo mléko v obchodech i o několik korun. Svého letošního vrcholu přitom ještě zdaleka nedosáhlo. Mléka je totiž v celé Evropě nedostatek, a tak se i čeští zákazníci musí připravit, že ceny mléčných výrobků budou stoupat dále.

Zdroj: ČTK/CandyBox Images Autor: J.M. Guyon

„Ceny některých mléčných výrobků ještě upravíme o jednotky procent. Ceny mléka v České republice jdou nahoru a je to vlivem nedostatku na světových trzích,“ vysvětluje mluvčí obchodního řetězce Jiří Mareček. 

Například litr polotučného mléka ještě před rokem stál průměrně 18,50 Kč, teď je to o 60 haléřů dráže. Trvanlivé plnotučné mléko pak zdražilo dokonce o 3,50 Kč a kostka másla je přesně za rok dražší o šest korun. Tím ale zdražování nekončí. 

Důvodem růstu cen je výpadek mléka z Nového Zélandu vlivem počasí a velká poptávka v jihovýchodní Asii, ale také dlouhá zima v Evropě. Tím pádem se snížila i dojivost krav. Mnoho farmářů navíc raději než surové prodává výhodnější mléko sušené.  

Dodávky mléka na trhu jsou tak nižší, na což výkupní ceny reagují růstem. V lednu se litr surového mléka prodával za 7,90 koruny, teď je za 8,30. A to i pro české farmáře, kteří musí držet stejné ceny, jako jejich kolegové ze zahraničí. 

Zdraží i oblíbený eidam

V následujících dnech navíc cena mléka poroste i kvůli suchu. Zdražuje totiž krmení a krávy dojí méně. Ceny by měly stoupat už ale jenom v řádu desítek haléřů. Navíc drahé mléko a produkty z něj trápí nejen zákazníky obchodů, ale hlavně české výrobce. Ti ceny zvyšovat nechtějí a kvůli drahým surovinám si zatím snižují marže. O několik procent tak zdraží třeba sýr gouda, eidam nebo hermelín. 

Video Zdražování mléka tématem Událostí ČT
video

Zdražování mléka tématem Událostí ČT

Zdražování mléka tématem Událostí ČT

3007 udal

Drahé mléko tématem Ekonomiky ČT24

Ceny mléka rostou s mírnými výkyvy už deset let. Například trvanlivé polotučné je dnes o 40 procent dražší než v roce 2003. Co se týče mléka polotučného, zatímco v roce 2007 ceny kvůli citelně vyšší poptávce nad nabídkou vystoupaly skoro na 19 korun, o dva roky později přišel propad o šest korun. Světová ekonomika byla totiž v krizi a s ní i mlékárenský průmysl. A podobně je to i s cenami másla. Ještě v roce 2007 byla čtvrtkilová kostka za 37,50 Kč, tedy jen o korunu levnější než teď. Přitom v roce 2009 se máslo dalo pořídit za pouhých 23 korun. 

Mléčné statistiky 

Ilustrační fotoČerstvě nadojené mléko vydrží jen tři dny, to krabicové 3 až 6 měsíců. I kvůli omezené trvanlivosti mléka jsou hlavní konkurencí českých sedláků naši nejbližší sousedi, konkrétně Němci a Poláci. Z důvodu různě vysokých evropských dotací jsou pak velmi tvrdou konkurencí. 

Průměrný Čech vypil v loňském roce 60 litrů mléka: 35 od českých krav, zbylých 25 z dovozu. Jenže i pod německou etiketou se v krabici může skrývat mléko z české farmy. Kvůli lepším výkupním cenám totiž čeští producenti prodávají velkou část nadojeného mléka za hranice. Odtud se k nám zase vrací, balené anebo v podobě jogurtů a sýrů.