Kdo mohl za krizi? Bývalý viceprezident Goldman Sachs podváděl

New York - Bývalý viceprezident firmy Goldman Sachs Group Fabrice Tourre se podle poroty Manhattanského soudu dopustil podvodu. Bankéři hrozí pokuta a zákaz činnosti. Jde o jednu z kauz, která před pěti lety stála na počátku světové finanční krize v roce 2008.

Bankéř s přezdívkou „Superskvělý“ podle soudu podvedl investory. Jeho obchody skončily ztrátou jedné miliardy dolarů (skoro 20 miliard korun), konstatovala porota. To mimo jiné vedlo až ke ztrátě důvěry ve finanční trhy a světové finanční krizi. „Jsme potěšeni verdiktem poroty a oceňujeme její tvrdou práci. Ale kromě toho nebudeme vůbec nic komentovat,“ řekl právník Bezpečnostní komise pro burzovní obchody Matthew Martens.

Porota uznala Tourreho vinu v šesti ze sedmi bodů obžaloby. Protože jde spíš o spor občanský než trestní, hrozí mu maximálně pokuta a zákaz činnosti. Investorům měl nabízet produkt, o kterém věděl, že jim vydělávat nebude.

Video Tourre z Goldman Sachs se podle poroty dopustil podvodu
video

Tourre z Goldman Sachs se podle poroty dopustil podvodu

Goldman Sachs se v roce 2010 dohodl s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) na urovnání sporu kvůli produktu Abacus a zaplatil pokutu 550 milionů dolarů, aniž by přiznal nebo popřel chybu.

Tourre je jediným obviněným v případě, Goldman Sachs opustil v roce 2012. „Budeme s vervou pokračovat v hledání lidí, kteří jsou za to odpovědní. A pokud to bude nutné, postavíme viníky podvodu na Wall Streetu před soud,“ konstatoval zástupce ředitele Bezpečnostní komise pro burzovní obchody Andrew Ceresney.

Civilní žaloba proti Tourremu se každopádně řadí k nejvýznamnějším akcím v souvislosti s krizí na trhu hypotečních cenných papírů, která stáhla Spojené státy do recese.