Jak probíhá razie na nezdaněný textil z Asie?

Praha – Stát každoročně přijde kvůli nezdaněným dovozům textilu z Asie o čtvrt miliardy korun. Finanční správa se proto na tyto podvodníky zaměřila a během středy zabavila kamiony plné obuvi za několik milionů korun. U razie nechyběly ani kamery České televize.

Při zásahu v západních Čechách zastavili celníci spolu s finanční správou během odpoledne dva kamiony. Zboží nakonec zabavili, v tomto případě kvůli tomu, že bylo ve vlastnictví dlužníka a proběhne na něj exekuce. 

Falešné Lacoste, Gucci nebo Dior - vždycky skončí v Klášterci nad Orlicí

Jednalo se přitom o celkem 26 tun obuvi původem z Asie v hodnotě několika milionů korun, ovšem nezdaněných. Celníci nejdříve zjišťují, jestli jde o padělky, poté zboží opět naloží do auta. Následně putuje do celního skladu v Klášterci nad Orlicí. 

„Akce se připravovala prakticky celý měsíc. Hlídáme každý obchod, který ta firma uskuteční,“ vysvětluje daňový detektiv, který se razie účastnil. Podle Jitky Ježkové z Generálního finančního ředitelství hrozil v daném případě daňový únik ve výši 4,5 milionu korun. 

Video Razie na asijský textil
video

Razie na asijský textil

Razie na asijský textil

0808

Daňové úniky tématem Ekonomiky ČT24

Opět nastal klasický scénář: majitel doveze zboží, nezdaní ho a firmu prodá nebo nechá zkrachovat. Ročně však tímto způsobem přijde stát až o 30 miliard korun, nejčastěji u pohonných hmot. 

Riziková firma se dá ale vytipovat dopředu, díky takzvaným bílým koňům. Stejně to probíhalo i v tomto případě. „Jeden z jednatelů těchto firem je registrován na městském úřadě. Je to prakticky bezdomovec,“ doplnil daňový detektiv. Zabavené zboží teď v celním skladu zůstane zhruba tři měsíce. Poté bude prodáno ve veřejné dražbě.