Zájem o zlato nejnižší za 4 roky, šperky jsou naopak na roztrhání

Londýn - Celosvětová poptávka po zlatě se ve druhém čtvrtletí propadla na čtyřleté minimum. Podle sdružení World Gold Council byl důvodem pokles zájmu investorů a centrálních bank. Oproti tomu zájem o zlaté šperky díky nižším cenám prudce roste. Drahý kov od začátku roku zlevnil zhruba o pětinu.

Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK Autor: Josef Horázný

K poklesu ceny zlata přispívá zmírnění dluhové krize v eurozóně. Zlato se totiž považuje za bezpečnou investici v období ekonomické nejistoty. „Z trhu se stáhly centrální banky, což byl jeden z největších kupců drahých kovů. Stáhli se i velcí burzovní kupci, kteří se zlatem spekulovali,“ podotkl analytik společnosti Silverum Martin Kopáček.

Podle Kopáčka ale byla krize pouze „odložena“. Jak dlouho vydrží skupování státních dluhopisů americkou a evropskou centrální bankou, není jasné. „Ta krize by se pak mohla vrátit – třeba i v horší formě,“ myslí si analytik.

Zlaté šperky
Zlaté šperky

Zlato podobně jako další komodity v uplynulých letech těžilo z přílivu levných peněz, kterými se centrální banky po celém světě snaží podpořit hospodářský růst. Jeho cenu však nyní tlačí dolů očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne v brzké době měnové stimuly omezovat.

Indové mají o zlaté věci enormní zájem

Spotřebitelská poptávka po zlatě, která zahrnuje například šperky a mince, nicméně díky nižším cenám stoupla o více než polovinu. V Indii se tato poptávka zvýšila o 71 procent a v Číně dokonce o 87 procent. „Třeba v Indii mají ve své národní mentalitě, že si ukládají své úspory do zlata i ti nejchudší. Indie už dokonce musela uvalit daň na dovoz zlata, pak ale vzrostl objem pašovaného zlata,“ poznamenal Kopáček.

Video Zlato na čtyřletém minimu
video

Zlato na čtyřletém minimu

Zlato na čtyřletém minimu

15.08.2013 Eko 21

Komentář analytika Martina Kopáčka

  • V červnu se cena zlata propadla až na tříleté minimum kolem 1 180 dolarů za troyskou unci.
  • V současnosti se zlato prodává za zhruba 1 320 dolarů za unci.
  • Společnost ABN Amro v červnu předpověděla, že cena zlata se do konce příštího roku sníží na 900 dolarů za unci.