ČSSD chce s pomocí Rusnoka zabránit zrušení daně z dividend

Praha – Poslanecká sněmovna se ještě nerozpustila, sociální demokraté už ale přišli za premiérem Jiřím Rusnokem s prvním požadavkem. Po vládě v demisi chtějí, aby s pomocí zákonných opatření v Senátu prosadila placení daně z dividend, tedy z akciových výnosů. Zrušení odvodů od 1. ledna schválili v týdnu poslanci. Podle sociální demokracie ale hrozí, že státní rozpočet teď přijde o miliardy. Pokud by ČSSD svůj daňový plán v Senátu prosadila, musí ho po volbách ještě potvrdit nová sněmovna.

Nulovou daň z dividend schválila tehdejší vláda Petra Nečase už na jaře. Opatření poté ve sněmovně spojila s doprovodnými zákony k občanskému zákoníku. ČSSD ale tvrdí, že nulová daň na vyplácení podílů akcionářům je výhodná jen pro bohatší lidi. Podle předsedy poslaneckého klubu Jeronýma Tejce (ČSSD) chce proto strana využít své většiny v Senátu a zrušení daně zabránit.

Ministr financí v demisi Jan Fischer je ochotný příslušné zákonné opatření předložit. Podle něj by státní rozpočet zbytečně přišel o miliardy korun: „Já bych velmi uvítal, aby toto zákonné opatření, i když vím, že je potřeba s nimi velmi šetřit, Senátem prošlo.“ Samotný Jiří Rusnok zatím nechce požadavky na schvalování zákonných opatření komentovat. Hned poté, co v úterý podal demisi, ale naznačil, že by o nich vláda jednat mohla: „Jsme připraveni a máme nastavený režim, který zajistí nezbytné legislativní kroky.“

Kalousek: Je to nesmírně neodpovědný krok. Doufám, že k němu nedojde

Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jde strany ČSSD o nesmírně neodpovědný krok: „Žádné nebezpečí z prodlení nehrozí, naopak je zde nebezpečí, že ještě na konci roku nikdo nebude vědět, jaké bude platit daně,“ řekl v Událostech. Připravovaný návrh státního rozpočtu navíc podle Kalouska s daňovými změnami počítal. „Stále doufám, že to byl pouze výkřik pana Tejce,“ dodal. 

Miroslav KalousekMiroslav Kalousek, místopředseda TOP 09: „Daňové změny se vůbec nehodí pro zákonná opatření Senátu. Zákonné opatření má mít v době, kdy je sněmovna rozpuštěná, stejně přísný režim jako legislativní nouze, to znamená pro naprosto nepředvídané a mimořádné události.“


Bývalé pravicové koalici se nelíbí ani chystaná spolupráce mezi ČSSD a Rusnokovou vládou. „Já to považuji za velmi špatnou informaci. Pro mě je to ukázka toho, jak ČSSD a Miloš Zeman využívají tuto úřednickou vládu k prosazování své politiky,“ poznamenal úřadující předseda ODS Martin Kuba. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík se zase obává, aby ČSSD v rámci předvolebního boje vládu nezneužila ke svým populistickým výkřikům. Sociální demokracie už totiž s Fischerem jednala i o rozpočtu. „Ke konzultacím již došlo,“ potvrdil stínový ministr financí Jan Mládek.

Video Konec sněmovny nemusí znamenat i konec plánů na změnu daní
video

Konec sněmovny nemusí znamenat i konec plánů na změnu daní