Malé podniky mají problém získat půjčku, banky jim nevěří

Praha - Tuzemské firmy dál fungují v úsporném režimu. Do rozšíření podniku se letos chystá investovat jen pětina z nich. Vyplývá to z průzkumu nálady firem, který zpracovala hospodářská komora (HK). Zhruba dvě třetiny podniků si navíc stěžují na nevstřícný postoj domácích bank. Hlavně malé a střední firmy mají velké problémy se sjednáním úvěru.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/N. Hochheimer Autor: CHROMORANGE

Banky menším podnikům půjčují málo dlouhodobě. Upozornil na to prezident HK Petr Kužel s tím, že příčin může být více. „Náklady na zpracování a vedení úvěru na straně banky jsou v podstatě stejné jako u velkých úvěrů. Výnosy z těchto úvěrů jsou přitom v absolutních číslech nižší,“ podotkl Kužel. Dalšími důvody může být i nedostatečná historie účetního obratu, případně majetek k zajištění úvěru.

„Rizikovost v absolutních číslech je přitom u těchto úvěrů menší než u větších. Navíc, poskytování více menších úvěrů namísto větších se pozitivně projeví v rámci diverzifikace úvěrových rizik,“ vyjmenoval Kužel pozitiva půjčování malým podnikům.


Video Petr Kužel k průzkumu
video

Petr Kužel k průzkumu

Nedůvěra tuzemských bank v malé a střední podnikatele může být podle prezidenta HK špatným signálem i pro budoucí hospodářský růst Česka. V zahraničí to tak podle něj není. „Možnosti jak tento nepříznivý trend změnit se přitom nabízejí. Jednou z nich je např. tzv. Rašínův systém podpory malých firem, který HK ČR dlouhodobě prosazuje,“ poznamenal Kužel.

Hospodářská komora se snaží podporovat nově vznikající malé a střední firmy, pokud jde o export do třetích zemí, ale i třeba oblast zadávání veřejných zakázek. „Snažíme se vytvářet a realizovat takové programy, které podnikatelům pomohou co možná nejrychleji získat informace o získání veřejné zakázky,“ dodal Kužel.

Zatímco letos budou tuzemské firmy v investování opatrné, budoucnost by se mohla nést v pozitivnějším rázu. Hospodářská komora totiž na základě výsledků průzkumu předpovídá, že investice plánované členskými firmami mohou v budoucím období dosáhnout až 100 miliard korun. „Firmy očekávají konec krize a poučeny z ní si plně uvědomují, že pokud budou investovat, ocitnou se dříve nebo později v černých číslech,“ konstatoval Kužel.

  • Průzkum Hospodářské komory ČR byl realizován z 90 procent na malých a středních podnicích působících převážně v oborech strojírenství, stavebnictví a obchodu v období od 12. do 16. srpna 2013. Zúčastnilo se ho 566 firem z celé ČR.