Zákazy podomního prodeje přínáší ovoce, kontroly ale váznou

Praha - Podomní a pouliční prodej už v Česku zakázalo kolem 200 měst a obcí. Snaží se tak zakročit proti nekalým praktikám obchodníků. K tomuto kroku sáhla už i řada velkých měst, mezi nimi Brno, Liberec nebo Zlín. Umožňuje jim to novela živnostenského zákona. Podle Sdružení obrany spotřebitelů počet stížností klesá. Přesto sdružení volá po efektivnějších kontrolách. „Podomní prodejci ještě nemají dostatečný strach ze sankce,“ řekl právník Ladislav Robotka. Pokuta se přitom může vyšplhat až na 200 tisíc korun.

Z ulic pomalu mizí prodejci nabízející třeba telefonní paušály, kreditní karty nebo energie. Obce a města mohou podomní a pouliční prodej upravit. Podle právníka a poradce SOS Asociace Ladislava Robotky vždy záleží na tržním řádu dané obce, jenž je přizpůsoben jejím potřebám.

Na určitá místa se zákzay nevztahují

Zákazy se většinou nevztahují třeba na zahrádky restaurací, třeba v Brně pak na prodej květin v určitých oblastech, jelikož si spotřebitelé v tomto ohledu na obchodníky nestěžovali. „Většinou jsou vyloučeny činnosti, jež nejsou podomním prodejem v pravém slova smyslu,“ poznamenal Robotka. 

Na místech, kde vyhlášky začaly platit, počet stížností spotřebitelů klesá – zejména v centrech měst. Podle Robotky ale zdaleka není vyhráno. „Pořád existují fingované společnosti, kde jsou jednateli Ukrajinci nebo mladí lidé narození po roce 1990,“ upozornil právník. Robotka navíc upozornil na to, že se prodejci dál vyskytují kupříkladu na sídlištích. „Co se týče kontroly, lze udělat více,“ konstatoval Robotka. V naprosté většině případů jde podle něj o nabízení předraženého zboží nebo není spotřebiteli dodáno písemně poučení o možnosti odstoupení od smlouvy. 

Právník Robotka:

„Myslíme si, že je právní rámec nastaven správně. V posledních dvou letech se v této oblasti udělal velký pokrok, nicméně jedna věc je právo mít a druhá nějakým způsobem ho vynucovat.“


Senioři se musí naučit okamžitě obchodníka odmítnout

Nejhorší variantou je podomní prodej spojený s trestnou činností. „Prodejce typicky přijde a sdělí seniorovi, že vrací přeplatek za vodu nebo elektřinu. S takovou záminkou se pak vetře důchodci do bytu, kde ukradne i mnohem větší hotovost, než jakou údajně přišel vrátit,“ uvedl Robotka jeden z klasických příkladů. Lidé by se měli umět bránit. Pokud se s podomním prodejcem setkají, měli by mu dát ihned najevo, že o nabízené výrobky či služby nemají zájem. 

Podomní prodejci v souvislosti s vyhláškami hovoří o narušování principu volného trhu. A podávají také první stížnosti k Ústavnímu soudu. „Jaký právní názor zaujme Ústavní soud, se dozvíme pravděpodobně za pár měsíců,“ dodal Robotka.

Školení seniorů o praktikách prodejců na předváděc…Rozpoutat vlnu zákazů pomohl dokumentární film režisérky Silvie Dymákové Šmejdi, který popisuje, jak to chodí na předváděcích zájezdech pro seniory. Dymáková natáčela přímo na akcích, kde organizátoři dávají třeba dárky zdarma. Dokument však současně ukazuje, že je při tom nutí nakupovat předražené zboží. Podobné praktiky používají také podomní prodejci.


Video Komentář právníka Ladislava Robotky
video

Komentář právníka Ladislava Robotky