Zaměstnanci amerických fast foodů se bouří, chtějí dvakrát vyšší výplaty

New York - Zaměstnanci amerických fast foodů během čtvrtka stávkovali v 60 městech za vyšší platy. Organizátoři propojili protesty v několika regionech – od New Yorku po Oakland - a očekávají, že se přidají i další města. Proti špatnému ohodnocení práce v rychlém občerstvení se v posledních měsících ozývá čím dál více Američanů.

Zaměstnancům fast foodů dochází trpělivost. Důvodem jsou mizerné platy, tvrdé podmínky a často mizivá šance k postupu. Proto začínají na mnoha místech Spojených států organizovat protesty, a vynucovat si tak i pozornost médií. 

Jussara Dos Santosová, stávkující zaměstnankyně fast foodu

„Svou práci dělám opravdu poctivě a pracuju na tom místě už dlouho. Ale 8,75 dolarů (169 korun za hodinu) za to není dost. Lidé by nás měli vyslyšet!“


Zatím není jasné, jaký dopad může taková iniciativa mít. Návrhy na zvýšení minimálních platů na stole jsou, obvykle ale počítají se skromným přihozením několika centů. Prezident Obama je připraven zvednout laťku na devět dolarů za hodinu. 

„Patnáct dolarů by byla opravdu změna k lepšímu. Byli bychom za to schopni zaplatit složenky a všechno ostatní. Nakoupit si dost jídla a třeba i něco ušetřit,“ říká stávkující zaměstnanec fast foodu Kyle King. 

Ne všichni mají pro stávku pochopení 

„Jsem tu, jen abych si dal něco levného k jídlu. Nezajímá mě. jak jsou placení. To je mezi firmou a zaměstnanci, jestli někdo nechce pracovat za 7,25 dolaru, ať tam nepracuje!“ myslí si ale zákazník fast foodu Peter Bianco. 

Průměrná mzda ve fast foodech je podle statistik organizace National Employment Law Project 8,94 dolaru za hodinu (173 korun českých). Stávkující přitom požadují zvýšení hodinové sazby až na 15 dolarů (290 korun). V celém průmyslu se pak točí na 200 miliard dolarů.


Video Stávka amerických fast foodů
video

Stávka amerických fast foodů

Čtvrteční stávka byla zdaleka největší v průběhu 10měsíční kampaně za vyšší mzdy v restauracích s nezdravým jídlem. Organizátoři slibují její pokračování nejméně v 50 amerických městech na příští čtvrtek. První ojedinělé protesty se přitom objevily už loni v listopadu v New Yorku, kdy se ke stávce nejdříve připojilo 200 zaměstnanců. V červenci se pak vlna protestů zvedla i Detroitu a Chicagu.